Osoby, které pobírají invalidní důchod, se dosažením určité věku automaticky stávají příjemci starobního důchodu. Jedná se o věk 65 let (nebo vyššího důchodového věku podle zákonného nastavení).
Je třeba pro přechod z invalidního na starobní důchod podávat žádost? A jak je to s výší důchodu?
Automatická přeměna invalidního důchodu
Dle platné právní úpravy zaniká dnem dosažení 65 let věku, případně vyššího důchodového věku, nárok na invalidní důchod 1., 2. nebo 3. stupně. Současně tímto dnem vzniká nárok na starobní důchod ve stejné výši, jakou měl důchodce invalidní.
Rozhodnutí vydává ČSSZ
Pojištěnec není povinen o starobní důchod žádat. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vydá rozhodnutí o tom, že dosavadní invalidní důchod zaniká a je nahrazen důchodem starobním. Jde o tzv. konverzi důchodu.
Tento starobní důchod není navýšen za dobu výdělečné činnosti vykonávané po jeho přiznání. Na rozdíl od běžného starobního důchodu, u kterého je možné požádat o zvýšení za odpracovanou dobu.
Které důchody lze pobírat souběžně?
Pobírání několika důchodů současně je podle zákonných podmínek možné pouze v případě souběhu starobního důchodu a vdovského/vdoveckého důchodu.
Poživatelům starobního (nebo invalidního) důchodu se vyplácí vyšší důchod v plné výši a z nižšího důchodu se vyplácí polovina procentní výměry. Základní výměra je při souběhu důchodů vyplácena pouze jednou,
uvádí Česká správa sociálního zabezpečení.
Odborný zdroj: cssz.cz