Hlavní navigace

Přihlásili jste se k paušální dani až letos? Úleva se vás ještě netýká, daňové přiznání 2021 podat musíte

14. 3. 2022

Sdílet

17.8.23 5krát/žena, podnikatelka, zamyšlení, tápání, nevědomost Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Paušální daň OSVČ slibuje méně administrativy. Pokud je k ní poplatník přihlášen, vyhne se mu povinnost podávat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. 

Pokud se však poplatník rozhodl pro vstup do paušálního režimu až v letošním roce, v roce 2022, povinnost stále trvá. Za rok 2021 musí podat všechy tři formuláře a  doplatit případné nedoplatky na dani či pojistném. Je to jeden z nejčastějích omylů, který se ve spojení s paušálním režimem vyskytuje. 

Termín pro podání přiznání k dani

Základní lhůta pro podání daňového přiznání je do pátku 1. dubna 2022. Podnikatelé, kteří podají daňové přiznání elektronicky, mají lhůtu pro podání daňového přiznání k daním z příjmů prodlouženou o 1 měsíc. Přiznání tedy mohou podat 2. května 2022 (lhůta pro případný doplatek daní se tím posouvá také na 2. května). Podnikatelé, kteří využívají služeb daňového poradce, mohou lhůtu prodloužit o další tři měsíce. Čas mají do 1. července 2022.

Termíny pro podání přehledu OSVČ 

  • do 8. dubna 2022, pokud nemáte povinnost podat daňové přiznání
  • do 2. května 2022, pokud podáváte daňové přiznání bez daňového poradce (v listinné podobě nebo osobně)
  • do 2. června 2022, pokud podáváte daňové přiznání elektronicky
  • do 1. srpna 2022, pokud podáváte daňové přiznání s daňovým poradcem

Pauášlní daň v roce 2022 činí 5 994 Kč měsíčně. Skládá se z daně z příjmu fyzických osob ve výši 100 Kč, důchodového pojištění v částce 3 267 Kč a zdravotního pojištění ve výši 2 672 Kč.

Co dělat, když podmínky přestanete plnit? 

Zjistíte-li, že už nesplňujete podmínky pro paušální režim (například překročíte příjmy ve výši 1 milionu korun), musíte to oznámit správci daně do 15 dnů. Zároveň to znamená, že po skončení zdaňovacího období budete muset podat daňové přiznání a přehledy o příjmech a výdajích a v nich vyčíslit daň a pojistné.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).