Hlavní navigace

Program Antivirus B vydržel jen 2 měsíce, nová vláda ho od roku 2022 pozastavila

3. 1. 2022

Sdílet

3.1.22/ 2x/ Smutek, deprese, problém, krach, bankrot Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Nová vláda rozhodla o pozastavení druhého období uznatelnosti výdajů v rámci režimu B Cíleného programu podpory zaměstnanosti Antivirus od 1. ledna 2022. Vláda chce prověřit, zda jsou finanční prostředky vyplácené státem na tento program vynakládány dostatečně efektivně. Rozhodnutí se ovšem nezamlouvá podnikatelům v cestovních ruchu, kteří upozorňují, že ukončení programu povede k výraznému propouštění zaměstnanců.

Antivirus B skončil

Fialova vláda na svém posledním prosincovém zasedání mimo jiné odsouhlasila pozastavení programu Antivirus B. Důvodem je, že chce prověřit, zda byly prostředky v tomto programu vynakládány efektivně. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto provede analýzu nastavení parametrů a posouzení efektivity režimu Antivirus B. Ten je určen pro refundace, kdy je zaměstnanec na překážce v práci ze strany zaměstnavatele kvůli dopadům epidemie koronaviru, jako jsou omezení odbytu či omezení dodávek výrobních vstupů.

Antivirus B obnovil na konci listopadu 2021 předchozí Babišův kabinet. U zaměstnanců, kteří se ocitli v režimu překážky v práci na straně zaměstnavatel, stát zaměstnavateli proplácel 60 procent výše náhrady mzdy zaměstnanci včetně povinného pojistného, a to až do výše 29 000 Kč měsíčně. Nově stanovené druhé období uznatelnosti výdajů mělo původně trvat od 1. listopadu 2021 až do 28. února 2022.

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Cestovní ruch žádá o podporu zaměstnanosti

Rozhodnutí nové vlády ovšem nepotěšilo podnikatele v cestovním ruchu, podle kterých bude mít ukončení programu Antivirus B výrazný dopad na další propouštění zaměstnanců.

Jak doplnila Česká unie cestovních ruchu, vláda v boji proti pandemii COVID-19 vydává na ochranu zdraví obyvatel řadu ochranných opatření a omezení, které omezují přístup ke službám a dlouhodobě omezují vstup do České republiky pro zahraniční návštěvníky, přičemž další zpřísnění vyhlásila na konci roku. To postihuje nejen cestovní ruch, ale i další navázané obory. Česká unie cestovního ruchu, největší zájmové sdružení cestovního ruchu, proto žádá Vládu ČR o podporu zaměstnanosti v zasaženém odvětví, které je omezeno z důvodu vládních opatřeních. Navíc podpora zaměstnanosti, která má nahradit Antivirus, tzv. kurzarbeit, zůstává i nadále jen na papíře, uzavřela Martina Košlíková, mluvčí České unie cestovních ruchu.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).