Hlavní navigace

S daňovými odpočty na výzkum a vývoj má pomoci technická karta

21. 2. 2024

Sdílet

21.2.24 /3x/ Dokument, smlouva, formulář, papír, vzor Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Daňové odpočty na výzkum a vývoj (VaV), které jsou v současnosti podle firem formálně a administrativně nepřívětivé, doznají změn, které by měly jejich využití zefektivnit. 

S odpočty na VaV pomůže technická karta

Finanční správa ČR chce usnadnit využití daňových odpočtů na VaV a spouští pilotní projekt v oblasti posuzování výzkumné a vývojové činnosti. V rámci projektu budou odborníci z příslušného oboru prostřednictvím technické karty – dotazníku, který by měl pomoci s posouzením mezinárodně platných kritérií pro aktivity ve výzkumu a vývoj, posuzovat výzkumné a vývojové činnosti. 

 Technická karta je rozdělena na dva oddíly: oznámení o záměru odpočtu a technický popis činnosti. Ve druhém oddíle firma popíše cíle uvedené v projektové dokumentaci, etapy realizace projektů a zhodnotí výsledky své činnosti. Na přípravě dotazníku i následném vyhodnocování pilotního projektu spolupracuje Finanční správa ČR s experty z Technologické agentury ČR (TAČR) a z Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Zapojení technických odborníků zvýší právní jistotu a motivaci firem investovat do VaV a zefektivní průběh daňových řízení, doplnil Tomáš Weiss, mluvčí Generálního finančního ředitelství. 

Pokud bude daňový poplatník souhlasit, experti provedou odborné posouzení činnosti deklarované jako VaV. Pracovníci daňového subjektu vyplní technickou kartu, finanční úřad následně nalezne odborníka, který vypracuje protokol hodnocení obsahující posouzení věcné povahy činnosti, který bude důkazním prostředkem v daňovém řízení. Úřady už vytipovaly několik probíhajících daňových řízení, při nichž správci daně ověřují uplatněný odpočet nákladů na VaV a které by mohly posloužit v rámci pilotního projektu. 

Na základě vyhodnocení tohoto pilotního projektu bude zvážena možnost posouzení ex ante, které by firmě dalo jistotu, že projekt bude splňovat věcná kritéria pro odpočet, pokud se neodchýlí od záměru. Cílem úprav je posílení předvídatelnosti pro firmy, uvedla ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Ke zvýšení právní jistoty firem přispěje rovněž nově výslovně upravená možnost prokazování povinných náležitostí projektové dokumentace VaV. Ta nemá suplovat jejich absenci, ale umožní je doplnit, rozvést či vyjasnit a eliminovat tak riziko zamítnutí odpočtu z formálních důvodů, doplnila generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).