Hlavní navigace

Spotřební daň z pohonných hmot klesne o 1,5 Kč na litr, návrh schválil i Senát

11. 5. 2022

Sdílet

11.5.22 /2x/ Automobil, dovolená, cestování Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Senát dnes odsouhlasil novelu zákona o spotřebních daních, která od června do září snižuje spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 Kč na litr. Ministerstvo financí, které novelu předložilo, očekává, že by to spolu s dalšími kroky mohlo vést k poklesu cen benzínu a nafty až o 5,5 Kč na litr.

Psali jsme: Spotřební daň z nafty a benzínu klesne o 1,5 Kč na litr, avšak jen na 4 měsíce

Spotřební daň se sníží o 1,5 Kč/l

Senát ve středu podpořil novelu zákona o spotřebních daních, díky které dojde k dočasnému snížení spotřební daně z motorové nafty a bezolovnatého benzínu o 1,50 Kč na litr, a to s účinností od 1. června do 30. září 2022. Spolu s monitoringem cen by toto opatření mělo podle ministerstva financí vést ke snížení ceny pohonných hmot. Protože spotřební daň ovlivňuje i výpočet DPH z pohonných hmot, mohlo by snížení daně přinést pokles cen až o 1,8 Kč na litr.

Hlavním důvodem pro toto první výraznější plošné opatření je potřeba reagovat na sousední země tak, aby naši dopravci, zejména ti menší, zůstali konkurenceschopní. Pokud Německo a Polsko sníží spotřební daň z pohonných hmot na evropské minimum a my bychom tak neučinili, našim dopravcům by hlavně v příhraničních regionech vznikla konkurenční nevýhoda. U nafty přitom zvažujeme, že bychom toto snížení daně zavedli natrvalo, komentoval ministr financí Zbyněk Stanjura

Psali jsme: Kolik si můžete „nasyslit“ levnějšího benzínu nebo nafty do kanystru?

Sledujte vše k tématu: Deštník proti drahotě.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).