Hlavní navigace

Stanjura plánuje novou daň pro firmy, má se jmenovat „dorovnávací“

24. 5. 2023

Sdílet

6.3.24 /3x/ Přemýšlet, myslet, nápad, idea, myšlenka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ministerstvo financí má v plánu předložit návrh, který by zavedl novou dorovnávací daň. Záměr ministerstvo uvedlo v důvodové zprávě ke konsolidačnímu balíčku.

Na velké firmy dopadne dorovnávací daň

Ministerstvo financí v důvodové zprávě ke konsolidačnímu balíčku uvedlo, že plánuje zavést novou daň. Má se jednat o dorovnávací daň, která by měla eliminovat daňové praktiky velkých nadnárodních skupin. Návrh vyjde z evropské směrnice, která byla schválena loni v prosinci. Cílem směrnice je zastavit soutěž mezi jednotlivými státy týkající se různých sazeb daní z příjmů právnických osob tím, že bude zavedena jednotná minimální daňová sazba, zajistit rovné podmínky pro entity po celém světě a umožnit jednotlivým státům lépe chránit jejich základy daně.

Dorovnávací daň by měla zajistit minimální efektivní úroveň zdanění velkých nadnárodních skupin a velkých vnitrostátních skupin, které mají roční výnosy 750 mil. EUR nebo více, ve dvou ze čtyř předchozích účetních období předcházejících zdaňovacímu období. Úroveň minimálního efektivního zdanění je v souladu se směrnicí stanovena ve výši 15 %. Navržené řešení bude realizováno cestou samostatného legislativního návrhu – návrhem zákona o dorovnávacích daních pro účely zajištění minimální úrovně zdanění velkých nadnárodních skupin a velkých vnitrostátních skupin, upřesnilo ministerstvo financí.

Daň z příjmů firem vzroste na 21 %

Dorovnávací daň není jedinou změnou, která se dotkne firem. Konsolidační balíček mimo jiné obsahuje i zvýšení daně z právnických osob, a to ze stávajících 19 na 21 %. Dále se plánuje velké omezení daňových výjimek. U daně z příjmů právnických osob by se měla omezit daňová uznatelnost při nákupu osobních automobilů pro podnikatelské účely na první 2 miliony Kč z ceny vozu.

Vzroste daň z příjmů firem i daň z nemovitostí. OSVČ se zvýší sociální pojištění Přečtěte si také:

Vzroste daň z příjmů firem i daň z nemovitostí. OSVČ se zvýší sociální pojištění

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).