Hlavní navigace

Ukončila střední školu a pokračuje na vysokou. Musí to hlásit zdravotní pojišťovně?

2. 9. 2021

Sdílet

22.8.23 4x/ Dívka, studentka, nevědomost, dotaz, žena Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Pokud student po ukončení střední školy pokračuje ve studiu na škole vysoké, je nutné tuto skutečnost zdravotní pojišťovně ohlásit. Než tak sám učiní, doporučuje se, aby si ověřil, zda to za něj škola neučinila.

Pojištěnec je povinen podle zákona o veřejném zdravotním pojištění oznámit a doložit své zdravotní pojišťovně nejpozději do 8 dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné. Školy tuto povinnost nemají, ačkoli většina z nich oznámení provádí, upřesňuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie PlívováV případě, že student zjistí, že škola hlášení neprovedla anebo tak učinila chybně (např. jiné pojišťovně), je nutné oznámení provést samotným studentem. 

Řada studentů žije v mylném domnění, že oznámení za ně podá vysoká škola a že jsou i nadále vedení jako státní pojištěnci a pojistné za ně platí stát. Pak mohou vznikat zbytečné nepříjemnosti, kdy by se mohli nevědomky zařadit mezi neplatiče. Za nesplnění oznamovací povinnosti může pojišťovna udělit pokutu až do výše 10 000 Kč.

Dokdy skutečnost o pokračování studia nahlásit? 

Za studenty středních škol po maturitě platí stát pojistné, pokud budou dále pokračovat ve studiu, ještě po dobu posledních prázdnin. Tzn. stát za ně přestane být plátcem pojistného nejpozději 31. srpna, kdy končí prázdniny. Informaci, že bude student pokračovat dále ve studiu na vysoké škole, je třeba zdravotní pojišťovně nahlásit nejpozději během září. V případě, že bude mít zápis do 1. ročníku vysoké školy až v říjnu nebo listopadu, nesmí zapomenout, že to musí své pojišťovně oznámit do 8 dnů ode dne, kdy se tuto skutečnost dozvěděl.

Po ukončení střední školy ve studiu nepokračuje

V případě, že by student v dalším studiu po střední škole již nepokračoval, je za něj stát plátcem pojistného nejpozději do 31. srpna, a to pouze za předpokladu, že během prázdnin nebude po celý kalendářní měsíc vykonávat výdělečnou činnost nebo nebude mít po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Pokud by se student rozhodl studium přerušit a znovuzahájit, musí o tom zdravotní pojišťovnu také informovat do 8 dnů. Stát není dále plátcem pojistného, pokud nedošlo k přerušení studia ze zdravotních důvodů. Pojištěnec, jenž nepatří mezi osoby, za které hradí pojistné stát, není zaměstnancem ani OSVČ, si pak musí platit pojistné jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů v zákonem stanové výši.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).