Hlavní navigace

Věk pro odchod do důchodu má prudce stoupat. Dnešní čtyřicátník až v 67 letech

1. 12. 2023

Sdílet

1.12.23 3x/ Facepalm, šok, smutek, smůla Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Součástí důchodové reformy je mimo jiné také změna pro výpočet věku pro odchod do penze. Hranice odchodu do důchodu se naváže na věk dožití. Změny v oblasti důchodového věku se nedotknou ročníků 1965 a starších. 

Podle důvodové zprávy k novele zákona o důchodovém pojištění z dílny ministerstva práce a sociálních věcí bude však důchodový věk prudce stoupat. Lidé, kteří jsou narození po roce 1981, budou do penze odcházet až po 67. roce života. 

Důchodová reforma: Vyšší odvody OSVČ, posun důchodového věku a další změny Přečtěte si také:

Důchodová reforma: Vyšší odvody OSVČ, posun důchodového věku a další změny

Jak však pro server Novinky.cz, který o prudkém nárůstu informoval, okomentoval  mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta, jde o dlouhodobou predikci, která je přirozeně spojena s nejistotou budoucího vývoje. Vyjadřuje tedy pouze trend a nelze k ní přistupovat tak, že se jedná o přesnou předpověď, uvedl pro Novinky Jakub Augusta.

Zastropování se konat nebude

Aktuální pravidla říkají, že by se věk pro odchod do důchodu měl v roce 2035 zastropovat na 65 letech. To už ale nemá platit. Nově by o době pro odchod do penze měly rozhodovat propočty statistiků.

Hranice odchodu do důchodu se má navázat na věk dožití. Cílem je, aby byla pro budoucí generace udržována průměrná délka výplaty starobního důchodu přibližně po dobu 21,5 let. Informace o důchodovém věku bude každému známa při dosažení 50 let. Tedy vždy s dostatečným předstihem, aby lidé věděli, s čím mohou počítat, a zároveň nebyla ohrožena relevance výpočtu důchodového věku pro danou generaci, vysvětlil už dříve Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí.

Reforma penzí: Kdy půjdete do důchodu, se dozvíte ve svých 50 letech Přečtěte si také:

Reforma penzí: Kdy půjdete do důchodu, se dozvíte ve svých 50 letech

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).