Hlavní navigace

Vláda loni zpřísnila pravidla pro předčasný důchod, nyní je chce zmírnit

12. 6. 2024

Sdílet

12.6.24 /5x/ Senior, seniorka, důchodce, stáří Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Vláda od loňského října zpřísnila pravidla pro odchod do předčasného důchodu. Součástí vládní důchodové reformy, kterou nyní projednávají poslanci, je však naopak zmírnění pravidel.

Pravidla pro odchod do předčasného důchodu se loni zpřísnila

Loňská novela, která snižovala mimořádné valorizace, zpřísnila i podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Předně se zkrátil maximální rozsah možného předčasného odchodu do důchodu na 3 roky. Dále se zpřísnily a sjednotily koeficienty krácení za předčasnost, a to z důvodu omezení motivace předčasného odchodu z trhu práce do neaktivity. Každé započaté 90denní období je nově penalizováno částkou odpovídající vždy 1,5 % výpočtového základu (už se nepočítá v prvních obdobích 0,9 % a 1,2 %).

Od října je odchod do předčasného důchodu komplikovanější a méně výhodný Přečtěte si také:

Od října je odchod do předčasného důchodu komplikovanější a méně výhodný

Vláda chce nově pravidla zmírnit

Přestože změny platí teprve od loňského října, kabinet už chystá změnu. Vláda chce pravidla pro předčasný důchodu zmírnit pro osoby, které získaly velmi dlouhou příspěvkovou účast na důchodovém pojištění, popř. také účast nepříspěvkovou, která vyžaduje fyzickou aktivitu pojištěnce (péče o děti do čtyř let věku, péče o závislé osoby a základní vojenská služba), a to v úhrnném rozsahu aspoň 45 let.

Novela zákona o důchodovém pojištění, kterou čeká nyní ve Sněmovně druhé čtení, zavádí, že pro osoby, které tuto podmínku (dobu pojištění 45 let) splní, bude krácení za předčasnost poloviční (tedy 0,75 % výpočtového základu za každých i započatých 90 dnů předčasnosti). Novela kromě jiného zavádí i prodloužení věku odchodu do důchodu či zavedení slev na pojistném pro pracující seniory. Pokud zákon projde Parlamentem, mělo by mírnější krácení předčasných důchodů začít platit od roku 2026.

Souhlasíte s prodloužením věku odchodu do důchodu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).