Hlavní navigace

Paliva zlevňují, vláda vrátí původní výši spotřební daně u nafty

5. 5. 2023

Sdílet

5.5.23 3*/pumpa, benzin, nafta, dívka, žena, tankovat Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Ceny za pohonné hmoty postupně klesají. Za poslední týden zlevnily o další desítky haléřů. Vláda se v reakci na to chystá vrátit původní spotřební daň u nafty. 

Spotřební daň u nafty byla snížena právě kvůli rostoucím cenám za paliva od června loňského roku. Úleva pro dopravce měla platit původně až do konce tohoto roku. Dočasné snížení spotřební daně z motorové nafty o 1,50 Kč/l může skončit už v polovině roku. Pomoc vlády motoristům a dopravcům v době dramatického zvýšení ceny pohonných hmot v loňském roce byla účinná, uvedl ministr dopravy Martin Kupka na twitterovém účtu ministerstva. 

Spotřební daň na naftu bude snížena do konce roku 2023, a to o 1,50 Kč na litr Přečtěte si také:

Spotřební daň na naftu bude snížena do konce roku 2023, a to o 1,50 Kč na litr

Podle ministerstva dopravy by návrat původní výše spotřební daně u nafty přinesl do státního rozpočtu přes 720 milionů korun měsíčně. S ohledem na nutnou konsolidaci státního rozpočtu je potřebné vrátit se k původní výši spotřební daně na naftu, uvedl Kupka.  

Klesá cena nafty i benzinu

Aktuální data o průměrných cenách za paliva jsou optimistická. Průměrná cena benzinu je 37,29 koruny za litr. Nafta pak 32,59 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Podle analytiků bude pokles cen paliv pokračovat.

Nejlevněji pořídí paliva řidiči v Jihočeském kraji. Litr benzinu stojí v průměru 36,79 Kč. Nafta průměrně 31,50 Kč. Naopak nejdražší paliva jsou v Praze. Litr naturalu zde stojí průměrně 38,36 Kč, nafta 34,84 Kč za litr.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).