Hlavní navigace

Volal vám někdo vydávající se za banku? Na tyto hovory si posvítí ČTÚ

23. 2. 2024

Sdílet

Depositphotos: zoufalost, hovor, telefon Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Český telekomunikační úřad zahájil veřejnou konzultaci, aby mohl do všeobecného oprávnění přidat podmínky omezující podvodná volání.

Konkrétně se jedná o praktiku zvanou spoofing spočívající v tom, že je určitým způsobem (prostřednictvím manipulace s parametrem CLI) zneužito telefonní číslo (typicky například instituce, jako je banka). Volání směrem k potenciálnímu podvedenému se pak tváří jako z čísla této banky a účelem je přimět příjemce volání k finančním transakcím apod. 

Předseda Rady ČTÚ Marek Ebert k tomu doplnil, že podvodný spoofing je zásadním problémem, který vede.k vysokým finančním škodám na podvedených.

Český telekomunikační úřad proto přistoupil k řešení prostřednictvím změny všeobecného oprávnění tak, že doplnění nových podmínek pomůže omezit podvodný spoofing a jeho dopady dvěma různými způsoby. Prvním je blokace takových volání, která přichází ze zahraničí, ale volající je přitom označen číslem, které by ze zahraničí přicházet nemělo. Druhým je označování volajícího účastníka skutečným telefonním číslem spojeným s tímto účastníkem a službou v signalizační zprávě volání.

Nahráli jsme po telefonu „šmejdy“. Operátorka se vydávala za neexistující firmu Přečtěte si také:

Nahráli jsme po telefonu „šmejdy“. Operátorka se vydávala za neexistující firmu

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).