Hlavní navigace

Výběr důchodu v hotovosti na České poště bude od září dražší

27. 4. 2023

Sdílet

27.7.23 4krát/ senior, žena, starší, důchodce, zamyšlení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

V současné době se za výběr důchodu v hotovosti na České poště hradí poplatek ve výši 29 korun. Od 1. září 2023 bude poplatek o 6 korun navýšen. 

Zvýšení poplatku za výplatu důchodu v hotovosti se nevztahuje na poživatele důchodů, kterým byl důchod přiznán před 1. ledna 2010 a od 31. prosince 2009 jim nepřetržitě trvá nárok na alespoň jeden důchod (např. vdovský a nově je přiznáván po 31. prosince 2009 důchod starobní), protože výdaje za hotovostní výplatu důchodu hradí v tomto případě Česká správa sociálního zabezpečení. U důchodů přiznaných od 1. ledna 2010 hradí náklady příjemce důchodu, kdy je částka odečtena z důchodu. 

Pracujícím seniorům už neporostou penze, ale získají slevu na pojistném Přečtěte si také:

Pracujícím seniorům už neporostou penze, ale získají slevu na pojistném

Za výplatu důchodu není třeba platit

Jeden ze způsobů, jak se poplatků za výběr hotovosti zbavit, je změna způsobu výplaty důchodových dávek na bankovní účet. Pro změnu způsobu výplaty je potřeba vyplnit tiskopis s názvem Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu. Vyplněný, vlastnoručně podepsaný a bankou potvrzený tiskopis můžete podat u kterékoliv OSSZ, upozorňuje ČSSZ. 

Každá změna způsobu výplaty je provedena co nejdříve po doručení žádosti, zpravidla od druhého výplatního měsíce po datu doručení žádosti.

Další možností je také zasílání důchodu na účet manžela/manželky. Zde je nutné vyplnit tiskopis s názvem Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice. Žádost musí být podepsána oběma (manželem i manželkou), podat ji lze u kterékoliv OSSZ. 

Výplata důchodu na účet jiné osoby než manžela/manželky je možná pouze v případě, že je tato osoba zákonným zástupcem nebo byla ustanovena opatrovníkem či zvláštním příjemcem. Výplatu důchodu není možné bez dalšího zasílat např. na účet dětí, vnoučat, druha, družky nebo registrovaného partnera/partnerky. 

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).