Hlavní navigace

Započítává se do důchodu doba studia?

21. 5. 2024

Sdílet

21.5.24 5x/ Dívka, studentka, nevědomost, dotaz, žena Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Pro nárok na důchod je třeba splnit několik podmínek. Žadatel musí získat potřebnou dobu pojištění a také dosáhnout důchodového věku. Započítává se do doby pojištění také období studií? 

Jak upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení, žadatelé se často mylně domnívají, že právě toto období studií patří do náhradních dob pojištění. Doba studia se však již od 1. ledna 2010 do důchodu nezapočítává. 

Nemá odpracováno, nemá důchod. Roky ale ještě napracuje. Kdo mezitím platí zdravotko? Přečtěte si také:

Nemá odpracováno, nemá důchod. Roky ale ještě napracuje. Kdo mezitím platí zdravotko?

Z doby studia do roku 2009 může být započteno nejvýše 6 let po dosažení věku 18 let. Studium po roce 2009 se hodnotí pouze pro nárok na invalidní důchod (pro jeho výši však nikoliv), uvádí úřad. 

Reforma přináší změnu

Obsahem důchodové reformy je mimo jiné zásadní novinka. V některých případech se začne studium opět započítávat do důchodu. Opět se bude jednat o náhradní dobu pojištění.

Započítávají se do výše důchodu brigády při studiu? Přečtěte si také:

Započítávají se do výše důchodu brigády při studiu?

Jestliže projde důchodová reforma celým legislativním procesem, bude se do důchodu počítat studium od roku 2010. Nepůjde však o veškeré studium. 
Zohledňovat se bude pouze úspěšně ukončený doktorský studijní program vysoké školy v České republice. Musí se navíc jednat pouze o prezenční formu. Započítávat se bude pouze v délce 3 až 4 let, což je i období délky studia. 

Máte přehled o svých odpracovaných dobách pro nárok na důchod?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).