Hlavní navigace

Změní se podmínky pro nárok na předčasný důchod

25. 5. 2023

Sdílet

25.5.23 1*/žena, seniorka, podnikatelka, zamyšlení, dotaz Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Podmínky pro nárok na předčasný důchod se změní. Změny se dotknou počtu let, kdy je možné žádat, a délky nutné doby sociálního pojištění. 

Vláda schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, který se týká úpravy předčasných důchodů a také valorizací a je součástí důchodové reformy. Dle návrhu dojde k částečnému omezení předčasných důchodů. 

Důchodová reforma: Vyšší odvody OSVČ, posun důchodového věku a další změny Přečtěte si také:

Důchodová reforma: Vyšší odvody OSVČ, posun důchodového věku a další změny

Předčasný důchod teď a potom

V současné době je podmínkou pro nárok na předčasný starobní důchod alespoň taková doba pojištění, která je stanovena pro řádný starobní důchod. Ta činí 35 let. Zákon o důchodovém pojištění stanoví, že pokud je důchodový věk nižší než 63 let, pojištěnec má nárok na odchod do předčasného starobního důchodu nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku. Za předpokladu, že je důchodový věk stanoven alespoň na 63 let, může být přiznán o 5 let dříve, ale ne před dosažením alespoň 60 let. 

Nově bude možné odejít do starobního důchodu 3 roky před dosažením důchodového věku. Další podmínkou nároku bude získání doby pojištění 40 let. Zvýší se také intenzita krácení procentní výměry o 1,5 % za každých chybějících 90 dní do dosažení důchodového věku.

Cílem je, aby se snížil trend vysokého počtu odchodů do předčasného důchodu. Ten musí být možností ve specifických případech, ne standardem pro vysoké procento žadatelů o důchod, dodal ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Místo valorizace příspěvek

Zásadní změnou je nahrazení valorizace v mimořádném termínu novým systémem. Ten bude zohledňovat růst cen z 60 %. Nadále budeme v době extrémní inflace důchodcům pomáhat se zvýšenými náklady. K jejich pokrytí ale bude nově sloužit dočasný příspěvek, popsal Jurečka.

Pracujícím seniorům už neporostou penze, ale získají slevu na pojistném Přečtěte si také:

Pracujícím seniorům už neporostou penze, ale získají slevu na pojistném

Dočasný příspěvek bude odvozen od průměrného starobního důchodu v jednotné pevné částce ve výši 30 % růstu cen. Zároveň se zvýší procentní výměra důchodů o dalších 30 % růstu cen. Toto zvýšení bude trvalé a zohlední se při řádné valorizaci. 

Vláda už dříve přistoupila také k úpravě červnové valorizace důchodů, díky které průměrný starobní důchodce dostane o 750 korun více a průměrný důchod překročí 20 tisíc korun. 

Vláda upraví valorizaci penzí, důchody tak porostou méně Přečtěte si také:

Vláda upraví valorizaci penzí, důchody tak porostou méně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).