Hlavní navigace

10 otázek pro podnikatele, které by si měli zodpovědět na rok 2017

27. 12. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Dobré otázky jsou důležitější než samotné odpovědi. Server Podnikatel.cz vybral 10 otázek, které pomohou uzavřít rok 2016 a vykročit pravou nohou do roku 2017.

Následující otázky se věnují různým aspektům podnikání. Zaměřují se na překonané překážky a dosažené úspěchy, ale i na tělo a přání, která formují budoucnost.

1. Kdyby vaše tělo mohlo mluvit, jak by ze svého pohledu popsalo rok 2016 a jaké cíle by si dalo do roku nového?

Je běžné přemýšlet o pracovních úkolech, vymýšlet projekty, cíle a řešení, komunikovat s lidmi, navrhovat, pracovat u počítače… Každý si může dosadit přesně to, co charakterizuje jeho práci. Ať už jde o intelektuální práci nebo práci manuální, nějak formuje také tělo. Nebo občas spíš deformuje. Ale i tělo má své nároky. Kdo má tendenci v práci nároky těla potlačovat nebo vytěsňovat, může mu touto otázkou vrátit pozornost, kterou si zaslouží.

Čtěte více: 6 důvodů, proč se vyplatí se při podnikání fyzicky nezruinovat

2. Jak strávíte v roce 2017 dovolenou a nakdy si ji naplánujete?

Vztah k dovolené mají podnikatelky a podnikatelé různý. Někdo se chlubí tím, jak dlouho nebyl na dovolené, jiný si ji dopřává během roku v pravidelných intervalech. Jedno je jisté, jestli chce být člověk v práci soustředěný, produktivní a pracovat s radostí, účinný odpočinek většinou potřebuje. Navíc dovolená není jen relax, ale také příležitost, jak si vůči práci vybudovat určitý odstup, a třeba i na to, co se stoprocentně nedaří, se po návratu podívat s jinou perspektivou. V diáři mám naplánované nejen svatby na celý rok, ale také čtrnáctidenní dovolenou, radí vizážistka Simona Bártová, jak si předem zajistit volný čas.

Čtěte také: Vizážistky Adéla a Simona: Uspěje ten, kdo usilovně pracuje a buduje si kontakty

3. Jaké podmínky musí být splněné, abyste svou práci dělal/a co nejlépe, a jak si je příští rok zajistíte?

Vědět, co konkrétnímu člověku v práci prospívá a co ne a co potřebuje k nejlepšímu výkonu, je součást sebepoznání. Může se jednat o typ prostředí, ve kterém se dotyčné nebo dotyčnému dobře pracuje (někdo miluje rušnou kavárnu, jiný potřebuje naprosté ticho, někdo u práce stojí, jiný chce pohodlnou manažerskou židli), vztahy (například těsná spolupráce s týmem versus samostatnost), typ činností, smysluplnost práce a podobně. Jedna věc je vědět, o jaké podmínky se jedná a jen tak si o nich snít, další věc ale je skutečně si je zajistit.

4. Co vám v tomto roce pomohlo překonat překážky a co si z toho odnášíte pro další práci?

S překážkami je to do jisté míry podobné jako s podmínkami pro práci – v určitém kontextu se s nimi jednotlivec popere lépe, v jiném hůř. Překonávání menších nebo větších překážek je součást učení se a růstu. Schopnost elegantně překonat překážky je také součást profesionality napříč všemi obory podnikání. A protože z každé překonané překážky je možné se něco naučit, není od věci si klíčové momenty cest přes překážky trochu analyzovat a zaměřit se při tom na dobrou praxi – co je z individuálního hlediska funkční a co ne, co se tedy vyplatí případně využít příště a co je dobré neopakovat.

5. Co se vám letos skutečně podařilo, na co jste hrdý/á a co vám pomohlo toho dosáhnout?

Při zkoumání vlastní pracovní či životní cesty se lze rovnou zaměřit také na vlastní úspěchy. Říká se, že kdo se nepochválí, je jako poplivaný. Také úspěch má nějaký svůj kontext, podhoubí, které úspěch vyživuje – a vyplatí se ho pochopit. Opět jde o to budovat si svoji vlastní dobrou praxi a pamatovat si, co se osvědčilo. Navíc vědomí vlastního úspěchu posiluje sebevědomí a tím napomáhá k úspěchům i v budoucnu.

6. Co jste se letos naučil/a, a to i ze svých „chyb“?

Uvozovky mají naznačit, jak moc je chyba relativní pojem. Lze to totiž brát i tak, že neexistují chyby, ale jen překážky na cestě. Chyba je překážka, která nabízí poučení. A tady sedí citát spisovatele Arthura C. Clarka: Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede. Pokud je chyba brána jen jako mezník ve vývoji, ztrácí svou fatalitu.

Čtěte také: 7 chyb, které OSVČ nejčastěji dělají v přehledu pro zdravotní pojišťovnu

7. V čem se příští rok potřebujete zlepšit nebo co se potřebujete naučit, aby vás vaše práce ještě víc uspokojovala a naplňovala?

Plán svého vlastního rozvoje a učení, který slouží k tomu, aby podnikatelka nebo podnikatel dosáhli většího naplnění (tentokrát nikoliv úspory času, peněz, větší efektivity a podobně), poslouží k tomu, aby brali v úvahu svoji chuť si podnikání užít. Vnitřní uspokojení souvisí také s motivací a schopností se v práci skutečně angažovat.

8. Kdybyste vylovil/a zlatou rybku, jaká tři přání byste chtěl/a splnit?

V pohádkách se to stává běžně – hrdina dostane od rybky nebo jiné kouzelné bytosti možnost vyslovit tři přání. Ta se pak splní (někdy trochu jinak, než si hrdina představoval). Vyslovení tří přání v běžném životě nemusí sice zajistit jízdenku k jejich automatickému splnění (i když…), ale rozhodně to otevře prostor, v němž se lze spojit se svými touhami, vášněmi a potřebami. Pokud by náhodou kouzlo nezafungovalo, nabízí se ještě jedna otázka: A jak si přání sami splníte?

Čtěte více: Jaké jsou vaše skutečné potřeby? Drsně upřímná odpověď podnikání jenom prospěje

9. Jak si představujete svůj rok 2017, na jehož konci si řeknete, že se vám dařilo?

Zpřítomnit si příští rok pomocí vizualizace je další nástroj, jak si uvědomit svá přání, očekávání, motivace, potřeby, sny či plány. Důležité je nijak se v představě neomezovat, nebrzdit se vnitřní kritikou na téma „to je blbost, jsem naivní, to je nesplnitelné, co by na to řekli…“. A pokusit se jít do detailů, zapojit všechny smysly. Co lze nakonec udělat pro to, aby se lákavá vizualizace stala realitou?

Čtěte také: Chcete zefektivnit vaše podnikání? Vyzkoušejte myšlenkové mapy

10. Jaké otázky si nyní kladete a rád/a byste na ně našel/a odpovědi?

Také vlastní zvídavost může být vodítkem pro to, kam se (nejen) v podnikání vydat dál. Vytáhnout ze své hlavy všechny nevyslovené otázky a dostat je ideálně na papír, je první krok k tomu, aby na ně člověk začal objevovat odpovědi. Zapsáním otázky přitáhnou pozornost, ale zároveň nebudou strašit v hlavě v podobě urputných a rozptylujících myšlenek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).