Hlavní navigace

7 podnikatelských asociací vyzývá vládu, aby stáhla zákon o #EET

26. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Sedm podnikatelských asociací se spojilo ve výzvě vládě a poslancům, ve které žádají odmítnutí elektronické evidence tržeb.

Sedm tuzemských podnikatelských asociací vyzvalo vládu, aby z parlamentu stáhla zákon, který zavádí elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle nich je přijetí zákona o evidenci tržeb nežádoucí, neboť odporuje zásadám liberálně demokratického státu. Asociace kromě vlády rovněž vyzvaly všechny poslance, aby zavedení EET odmítli.

Stáhněte zákon o EET, říkají asociace

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Celkem sedm podnikatelských sdružení (Asociace farmářských tržišť České republiky, Asociace podnikatelů a manažerů, Asociace soukromého zemědělství ČR, Okresní hospodářská komora Jablonec nad Nisou, PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky a Sdružení pražských podnikatelů a živnostníků) vyzvalo vládu, aby stáhla zákon o evidenci tržeb ze sněmovny. “Zákon je postaven na principech kolektivní viny a presumpce viny a nerespektuje princip priority jednotlivce a jeho svobody před státem. Navíc je zákon o evidenci tržeb špatně připraven – nestanovuje jasná a splnitelná pravidla a naopak dává státu možnost svévolně rozhodovat,” uvádí asociace ve své výzvě.

Podle sdružení platí následující:

  • EET je zbytečná. Stát má nástroje k efektivnímu výběru daní, jen je nevyužívá.
  • EET je plošná. Omezuje všechny kvůli malé menšině delikventů.
  • EET je nadměrně restriktivní. Porušuje zásadu proporcionality, dle níž má stát používat vždy prostředky co nejšetrnější k základním právům a svobodám soukromých osob.
  • EET je diskriminující. Ačkoli jejím účelem má být údajně narovnání podnikatelského prostředí, zavedení EET zvýhodní velké firmy, které budou mít z tohoto systému nevyhnutelně výjimky, a zatíží malé podnikatele, některé až likvidačně.
  • EET je drahá. Náklady státu a podnikatelů budou neadekvátní možnému přínosu.
  • EET má vysoký korupční potenciál. Budou se vypisovat veřejné zakázky na něco, co není potřebné. Navíc stát opakované prokazuje, že takové zakázky neumí realizovat.
  • EET je nebezpečná z hlediska ochrany osobních údajů. Bude se kumulovat obrovské množství informací a dat, snadno zneužitelných.
  • EET je prosazována nelegitimním způsobem. Předkladatelé zákona nemají podložen potenciální přínos EET konkrétními výpočty a zástupci MFČR již několikrát uvedli
    svými výroky na podporu EET veřejnost v omyl.

Se stejnými argumenty se asociace obrátily rovněž na všechny poslance, od kterých žádají, aby zákon o evidenci tržeb odmítli.

Čtěte také: Pokud se zavede elektronická evidence tržeb, data se začnou prodávat, říká Bábek

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).