Hlavní navigace

Analytici očekávají další snížení úrokových sazeb

Analytici očekávají, že Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání opět přikročí ke snížení úrokových sazeb. Hlavní úroková sazba by podle nich měla snížit o půl procentního bodu na 1,75% úroveň. Výraznější snižování sazeb se neočekává díky slábnoucí koruně.

ČNB na svém zasedání, které proběhne 5. února, pravděpodobně sníží úrokové sazby. Hlavní repo sazba by se tak po snížení o půl procenta mohla dostat na 1,75% úroveň. Výraznější propady sazby se neočekávají díky oslabování české měny. Nyní se kurz koruny dle centrální banky pohybuje na úrovni 27,87 korun za euro a 21,74 korun za dolar. Čtěte více: Srazí centrální banka úrokové sazby na historické minimum?

Analytici očekávají, že kromě ohledu na vývoj české koruny, si centrální banka na tomto zasedání ponechá prostor i pro další případné snížení úrokových sazeb. Na jedné straně špatný vývoj v průmyslu a stále napjatý mezibankovní trh, na straně druhé slábnoucí koruna – to povede ke snížení jen o půl procenta a akcentování proinflačního působení koruny, uvedla Jana KrajčováČeské spořitelny.