Hlavní navigace

Analytici čekají, že letošek bude přát podnikání méně

1. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Českou ekonomiku čeká oproti loňsku zpomalení růstu, a to se projeví i v oblasti podnikání. Brzdou bude například nedostatek vhodných zaměstnanců a jejich vysoké mzdové požadavky. Česko čeká v roce 2008 také další posilování kurzu koruny a růst cen zboží a služeb. Vyplývá to z odpovědí analytiků, které oslovila ČTK.

Analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík očekává, že bude pokračovat příliv pracovních sil ze zahraničí a současně že by nezaměstnanost v Česku měla v letošním roce klesnout o několik desetin procenta na 5,5 procent. Zaměstnavatelé by podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška měli počítat asi s osmiprocentním zvýšením mezd zaměstnanců.

Podle francouzského Střediska pro mezinárodní studia a výzkum (CERI) mohou mít některé prvky reforem stlačující účinek na spotřebu, která je teď jediným velmi aktivním motorem hospodářství. Zpráva CERI konstatuje, že i když ČR ztrácí výhodu levné pracovní síly, může uplatnit jiné trumfy – spolehlivou dopravní a telekomunikační infrastrukturu, kompetentní a disciplinovanou pracovní sílu a institucionální prostředí příznivé pro podnikání.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).