Hlavní navigace

Neopakovatelná atmosféra v kavárnách na pražských Vinohradech

29. 8. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Z nespočtu vinohradských kaváren jsem si pro Gurmán vybrala namátkou dvě kavárny, které se nacházejí poblíž Českého rozhlasu. Tu první najdete v Mánesově ulici, s názvem Kaaba kavárna trafika, a druhá stojí v ulici Balbínově a jmenuje se Strop Café.

Neznám snad člověka, kterého by kavárny na Vinohradech zklamaly. Už jen když se vysloví věta: Sejdeme se v kavárně na Vinohradech, tak to má tak tajemný a vyzývavý význam, že se tam nemůžete netěšit. Vinohrady se svými kavárnami mají prostě svoje velké kouzlo. Nechci urazit jiné pražské čtvrti, ale takové kouzlo nemá žádná jiná pražská čtvrť. Jsou neobyčejné, výjimečné duchem, historií, něco tajemného tu visí ve vzduchu. Nemám představu, kolik je kaváren na Vinohradech, ony někdy ani jako kavárny nevypadají, takže je i klidně můžete přejít a nevšimnout si jich. Většinou jsou malé, nenápadné, vybudované v přízemních nebo podzemních prostorech.

Kaaba kavárna trafika

Kaaba kavárna trafika nabízí svým zákazníkům více než 85 způsobů přípravy kávy a 9 druhů Gourmet káv, dále velký výběr kvalitních čajů, hlad můžete zahnat zeleninovými saláty, toasty, obloženými chleby nebo sýry.

Nápojový lístek nabízí neuvěřitelný výběr a i zajímavé názvy káv. Tak například káva rispetto, lungo, doppio, Radok, con panna, melya. Můžete ochutnat i kávu s příchutí ženšenu – Ginseng coffee nebo bio kávu.

kaaba3

Pojďme si něco málo říci k takzvané Gourmet kávě. Označení gourmet se smí používat pouze u nejlepšího druhu kávy, který se v dané oblasti produkuje. Takže tady můžete ochutnat například kávu s názvem Hawaii Kona Extra Fancy Ka´lo Farms (je to káva s nízkou kyselostí, bohatě aromatická, plné chuti, je téměř oříšková až skořicová). Je to organická káva bez postřiků a hnojení a tady ji dostanete za 56 korun. Nebo káva s názvem Jamaica blue mountain, což by měla být nejhodnotnější a nejkvalitnější káva na světě. V její chuti můžete rozpoznat vanilkovo-rumové tóny, kakao, mandle nebo jemnou příchuť rozehřátého másla a také vůni tabáku. Právem ji přísluší titul „královna všech káv“. A i tady je cena 56 korun.

Interiér

Interiér Kaaby je dílem výtvarnice Petry Novákové, která ho vytvořila ve stylu 60. let – Brusel. Odmyslíte-li si politické souvislosti příslušného období, můžete se kochat pastelovými barvami, umělecky vyvedeným stropem nebo zavzpomínat spolu se starými křesílky a stolky.

kaaba

Obsluha

Kavárnu jsem navštívila v období letních prázdnin, takže tu obsluhovaly studentky a těm jsem schopna všechno odpustit, také jsem si tak přivydělávala a tak vím, že začátky nejsou jednoduché. S výběrem kávy byste si museli poradit jen sami se sebou.

kaaba2

Služby

Otevřeno mají ve všední den od 8, v sobotu od 9 a v neděli od 10 hodin až do 23 hodin nebo dle potřeby zákazníků. Kaaba kavárna trafika není vhodná pro nekuřáky, je tu dost zakouřeno, před kouřem není kam utéci nebo si odsednout, nejsou asi ani vybaveni odsávacím filtrem.

Strop Café

Je kavárna se zahrádkou, kterou na Vinohradech najdete v Balbínově ulici. Nabízí klasické občerstvení jako je káva, čaje, mléčné a ovocné koktejly, frappé, speciality a menší občerstvení.

Objednávka

  • Latté Macchiato (42 Kč)
  • Virgin Colada (ananasový juice, pomerančový juice, smetana, kokosový sirup; 69 Kč)
káva k kavárně

Co nabízejí k zakousnutí

  • Nakládaný hermelín (50 Kč)
  • Zapečené toasty a chleby (od 28 do 35 Kč)
  • Zeleninové saláty (od 75 do 95 Kč)
  • Valašská klobása s křenem (48 Kč)
  • Gulášek z kravičky (59 Kč)
  • Polévka (35 Kč)

Interiér

Do kavárny sestoupíte po několika málo schodech, hned u vchodu jsou stoly, naproti bar a napravo místnost, kde je několik stolů. Kavárna je vybavena úplně obyčejným nábytkem. Tím, že se nachází v suterénních prostorech a okna má na západ, sem nepronikne ani tolik světla. Můžete si tu prohlédnout stálou expozici uměleckých děl akademického malíře Zdeňka Strouhala, který je členem spolku Umělecké Besedy. V kavárně se pořádají pravidelné večery s pianistou.

strop café 2

Obsluha

Strop Café jsem několikrát navštívila a tak vím, že tu obsluhují většinou dva pánové, příjemní mladí lidé, kteří sice zvládnou první objednávku rychle a bez problémů, ale často se na doobjednání nebo placení musíte připomenout, zvláště když sedíte na zahrádce, která se nachází ve vnitrobloku činžovních domů, kde hosté neruší místní bydlící obyvatele a místní bydlící obyvatelé nedávají najevo svoji nespokojenost k rušení jejich klidu z kavárny. Je tu úplný klid, ruch z ulice sem nedoléhá.

strop cafe

Služby

Otevřeno mají od pondělí do pátku od 10 do 22 hodin. Pokud spěcháte, můžete si vzít kávu nebo čaj s sebou se slevou 10 procent. K dispozici je WiFi, zahrát si můžete šachy, karty, hru Člověče nezlob se, vybrat si muziku z Jukeboxu nebo si kavárnu zarezervovat pro soukromé nebo firemní účely.

Obě kavárny mají jednu věc společnou, ani dopoledne ani odpoledne nejsou přeplněné. Kavárny jsou kombinací příjemného prostředí a přijatelných cen. Jejich případné nedostatky se jim dají s lehkým srdcem prominout, nahrazuje je neopakovatelná vinohradská atmosféra, kde za nás mluví historie, my jen můžeme naslouchat. Kavárny většinou navštěvují obyvatelé Vinohrad, popřípadě lidé z okolních firem, turisté sem najdou cestu málokdy. To dává kavárnám tolik potřebný klid a uvolnění. Snad se mi chce jen dodat: Vinohradské kavárny jsou naše, nikomu je nedáme. A dáváme 4 hvězdičky z 5.

Gurmán - hodnocení 4

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).