Hlavní navigace

exPRESS: Automobilky se předhánějí v propouštění zaměstnanců

20. 12. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Finanční krize již naplno dolehla na automobilový průmysl. Tuzemské automobilky se začínají předhánět, kdo propustí více pracovníků či kdo na delší dobu omezí výrobu. Firmy se snaží ušetřit, kde se dá.

Tatrovka propustí více zaměstnanců, než se očekávalo

Zaměstnanci kopřivnické Tatry nebudou mít zřejmě příliš veselého Silvestra. Automobilka se totiž rozhodla, že počátkem příštího roku propustí 569 pracovníků. Celkově tak od pololetí roku 2008 do března 2009 přijde o práci v Tatře 1400 zaměstnanců. To je skoro dvakrát více, než se očekávalo.

Důvodem propouštění se stal negativní vývoj na světových trzích a pokles počtu zakázek. Takřka polovinu z 569 výpovědí dostanou režijní zaměstnanci, nevýrobní pracovníci a administrativní personál. Tatrovka si od propuštění zaměstnanců slibuje vyšší úsporu nákladů.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

OPEC sníží těžbu ropy více než se předpokládalo

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) sníží těžbu ropy více než původně předpokládala. Její zástupci na zasedání v alžírském Oranu přistoupili ke snížení těžby ropy o 2,2 milionu barelů denně což je o dvě desetiny více, než měli původně v plánu.

Centrální banka dle očekávání snížila úrokové sazby

Česká národní banka (ČNB) dle očekávání snížila sazby. Repo sazbu na 2, 25 % o polovinu procentního bodu, diskontní sazbu na 1,25 % a lombardní sazbu na 3,25 %.

Americká centrální banka srazila úrokovou sazbu na historické minimum

Americká centrální banka snížila svou hlavní úrokovou sazbu na historické minimum. Nyní je na úrovni 0 – 0,25 % z dosavadní úrovně jednoho procenta.

Škodovka otevřela nové technologické centrum. Má jí pomoci překlenout krizi

Společnost Škoda Auto otevřela nové technologické centrum, které má posílit její pozici v rámci celého koncernu. Díky tomu vzniklo tři sta nových pracovních míst pro kvalifikované specialisty.

Otřesy finančních trhů dávají větší prostor investicím do komodit

Cena zlata za deset let vzrostla o 176 %. Volatilita finančních trhů a nejistá budoucí cena nemovitostí vede k tomu, že investoři stále častěji vyhledávají ty nejbezpečnější investice. Mezi nimi se kromě nízkovýnosových vládních dluhopisů nachází i drahé kovy a diamanty.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Státní dluh se ve třetím kvartálu snížil. Meziročně ale výrazně vzroste

Státní dluh České republiky se ve třetím kvartálu snížil téměř o osm miliard. Na každého Čecha nyní připadá dluh ve výši téměř 90 000 korun. V meziročním porovnání se ale jedná o nárůst o 83 miliard.

Vláda: Datum zavedení eura v Česku nebude letos stanoveno

Na svém zasedání vláda projednávala materiál zabývající se reálnou konvergencí ČR k eurozóně, který nedoporučuje datum přijetí eura stanovovat.

Klaus definitivně stvrdil pokles sociálního pojistění a státní rozpočet

Prezident Václav Klaus dnes svým podpisem stvrdil dva důležité zákony. Prvním se stal zákon o státním rozpočtu, který Klaus sám kritizoval za jeho nereálnost. Druhým zákonem, který prezident podepsal, je novela daňových změn, jež mimo jiné snižuje výši sociálního pojištění.

Anketa

Považujete současnou krizi za

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Mladá Boleslav chce výrazně pomoci Škodovce

Automobilku Škoda Auto chce výrazně podpořit primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. Konkrétní podobu podpory chce projednat přímo s vedením firmy.

Content 22 tip novy

Nelegální software „letí“ nejvíce v menších firmách

Nejrozšířenější je nelegální software ve firmách s méně než padesáti zaměstnanci zaměřených na výrobní sféru a služby. Další příčku obsadily firmy z kreativních oborů, jako jsou architekti, reklamní agentury či designéři.

Kvalitní management může firmu uchránit před výraznějšími dopady krize

Kvalitní management a opatření ve správnou chvíli mohou ochránit firmu před výraznějšími dopady finanční krize a některé podniky z ní mohou dokonce profitovat.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).