Hlavní navigace

Babiš šokoval, OSVČ se kvůli elektronické evidenci tržeb vrátí daně za rok 2014

1. 4. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Ministr Andrej Babiš dal na kritiku podnikatelské veřejnosti a rozhodl se OSVČ vykompenzovat zavedení EET. Všem OSVČ se má vrátit daň z příjmů za rok 2014.

Příjemný šok či nečekané překvapení. I tak by se dala označit dnešní novinka, kterou na noční tiskové konferenci oznámil ministr financí Andrej Babiš. Ten se totiž rozhodl OSVČ vykompenzovat zavedení elektronické evidence tržeb (EET), a to tím, že jim vrátí daň z příjmů za rok 2014. Proti se ale staví opozice, podle které jde jen o populistický krok a zastírací manévr, jak zjistit data o podnikatelích. S návrhem nesouhlasí ani vládní sociální demokracie, které vadí, že s nimi Babiš tento krok nediskutoval.

Daň se musí zaplatit a teprve poté vrátit

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Všem OSVČ bude za rok 2014 vrácena daň z příjmů, rozhodl o tom Andrej Babiš. Ministr financí tím chce vykompenzovat zavedení elektronické evidence tržeb, kterou plánuje spustit již počátkem příštího roku. Uvědomujeme si, že EET představuje pro podnikatele zátěž. Proto ji chceme vykompenzovat a vrátíme všem podnikatelům daň z příjmů za rok 2014, dodal Babiš.

Jak dále doplnil Babiš, státní rozpočet to výrazně nepocítí a bude ho to stát pouze několik miliard korun. Podle Babiše je totiž známo, že OSVČ na daních z příjmů skoro nic neplatí. Babiš navíc vysvětlil, že část vratek se do rozpočtu vrátí skrze DPH a další nepřímé daně. Pokud OSVČ například kouří a koupí si cigarety, prakticky nám vratku stejně vrátí. Tři čtvrtiny z ceny cigaret totiž tvoří spotřební daň a DPH, vyčíslil Babiš. V této souvislosti též ministerstvo zvažuje, že by třetí sníženou sazbu DPH zvýšilo a udělalo z ní třetí zvýšenou sazbu. Aktuálně se prý řeší, o jak velkou procentní sazbu by mělo jít. Hovoří se ale o 30 až 50 %. Jde ale zatím jen o nápad, dodal Babiš.


Přestože se má vrátit daň z příjmů, musí všechny OSVČ, které to mají za povinnost, přiznání podat a daň zaplatit. Ta jim totiž musí být vrácena. Věcný záměr příslušného zákona totiž neumožňuje daň nezaplatit. Tímto postupem chce ministerstvo zabránit daňové optimalizaci, aby OSVČ najedou nezačaly vykazovat velký zisk a tím i velké daně.

Chce jen data o podnikatelích, oponuje opozice

Právě systém zaplacení a následného vrácení se ale příliš nezamlouvá podnikatelům. Někteří odborníci navíc varují, že stát chce vrácením daní získat informace o podnikatelích. Stačí, aby ministerstvo označilo bankovky, které bude podnikatelům vracet, magnetickým proužkem s GPS a ihned se dozví, kde živnostníci utrácí a kolik je to stojí, upozornil předseda opoziční ODS Petr Fiala. Podle Fialy už jde navíc dnes sledovat i elektronické peníze. Pro někoho to zní možná neuvěřitelně, ale i každá koruna, která vám přistane v internetovém bankovnictví, je vysledovatelná, upřesnil Fiala.

Návrh Andreje Babiše se příliš nezamlouvá ani ČSSD. Té ale hlavně vadí, že Babiš s nimi svůj návrh nekonzultoval. Neříkáme, že musíme panu ministrovi všechno schvalovat. Je však slušnost nám o takovémto návrhu říct dopředu, zvláště, když my se všemi našimi návrhy nejdříve chodíme za ANO a ptáme se jich, zda jsou dobré, vysvětlil postoj ČSSD premiér Bohuslav Sobotka. To ale Andrej Babiš odmítá. Navíc podle něj mohl premiér za ním kdykoli přijít do Průhonic a zeptat se, zda něco takového neplánuje zavést.

Návrh okomentoval i Zeman

Plán Andreje Babiše rovněž okomentoval i Miloš Zeman. V pořadu Hovory z Loun, který se musel kvůli včerejší nepřízni počasí přesunout z Lán do Loun, prezident uvedl: Nejhorší situace je, když o vašem osudu a osudu vaší země rozhodují lidé, kteří se zde nenarodili a kteří žili část života v sousední zemi. Jak však následně uvedl tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, prezident svým výrokem údajně nemluvil o Andreji Babišovi, nýbrž o Adolfu Hitlerovi, kterýžto jako rodilý Rakušan výrazně ovlivnil poměry v Německu v třicátých a čtyřicátých letech minulého století.

P.S. Redakce serveru Podnikatel.cz přeje všem čtenářům příjemný první aprílový den.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).