Hlavní navigace

Bernard Bauer: Jsou debaty o zavedení eura v České republice zbytečné? V žádném případě!

28. 1. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
(KOMENTÁŘ) Neustálé oddalování přijetí eura, resp. stanovení termínu jeho zavedení není právě nejlepším signálem pro zahraniční investory, kteří jsou velmi důležití pro překonání současné recese.

Zahraniční investoři potřebují nějaký pevný bod, aby mohli spolehlivě dlouhodobě plánovat. Kolísání směnného kurzu jim to znemožňuje a způsobuje mnoha investorům nejistotu, která může vést k omezení investic či k jejich úplnému stažení.

Tuto situaci jasně potvrdil i průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi jejími členy a dalšími německými firmami v České republice. Jejich názory na vývoj směnného kurzu v roce 2010 se značně rozcházejí. Jedna čtvrtina dotázaných očekává další posilování koruny, druhá čtvrtina zase její oslabení, což je jasným znamením toho, že prognóza vývoje směnného kurzu je pro firmy velká neznámá.

Zavedení eura musí být v Česku důležitým cílem. Německé podniky plánují dlouhodobě a právě pro investiční rozhodnutí, která mají být uskutečněna nyní nebo v příštím či přespříštím roce, by jasný plán zavedení eura znamenal velké plus. Země jako Česká republika, jejíž ekonomika tolik závisí na exportu a kde navíc dvě třetiny exportu směřují do eurozóny, musí poskytnout zahraničním investorům jistoty pro jejich plánování, aby pro ně zůstala i nadále atraktivní lokalitou.

To by si měli uvědomit i politici, kteří nyní rozhodují o státním rozpočtu a opatřeních ke snižování jeho rekordního schodku. Deficit veřejného rozpočtu, resp. udržitelnost veřejných financí České republiky je jediným konvergenčním kritériem, které Česká republika v současné době nesplňuje a bez ekonomických reforem v následujících letech a odpovídajícího nastavení fiskální politiky ani splňovat nebude.

Čeští politici by neměli zapomínat na to, že se Česká republika se vstupem do Evropské unie zavázala k přijetí společné měny a vstupu do eurozóny. Do té doby, než budou plněna všechna konvergenční kritéria, má Česko statut členské země s dočasnou výjimkou pro zavedení eura, na který se ovšem váže povinnost usilovat o co nejbližší možný termín zavedení společné evropské měny.

To, že konvergenční kritéria nejsou teď splněna, neznamená, že by měly být odsouvány i potřebné reformy. Proto by měla problematika zavedení eura v České republice opět získat svoji důležitost v aktuální politické diskuzi, zvlášť když se v příštích měsících bude rozhodovat o nové vládě, která bude určovat směr dalšího vývoje české ekonomiky.

Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).