Hlavní navigace

Berňáky půjdou po firmách ještě víc. Jistotu už nemáte ani v Praze

Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Zdeněk Vesecký

Stát přitvrzuje v kontrolách firem. Jakmile zaměstnávají 50 a více lidí, šance na to, že se kontrole vyhnou, se výrazně snižuje.

Doba čtení: 2 minuty

Zaměstnáváte 50 a víc lidí? Šance na kontrolu z berňáku je padesát na padesát. Takto jednoduše se dá počítat. Daňovou kontrolu za poslední tři roky zažilo 56 % českých středních a velkých firem nad 50 zaměstnanců. V příštích letech ale kontrol ještě přibude, protože ministerstvo financí přitvrzuje při výběru daní. Firmy už nemají jistotu ani v hlavním městě, kde počet stoupl počet finančních kontrolorů a naplno se rozbíhá činnost daňové Kobry. Více si o tom přečtěte v článcích Berňák chystá kontrolní zátah v Praze, posílá do metropole 100 kontrolorů navíc Daňová Kobra. K čemu je a proč s ní manažeři nesouhlasí

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Berňáky půjdou po firmách ještě víc. Jistotu už menáte ani v Praze. 

Kontroloři se podle dostupných informací zaměří zvláště na nadměrné odpočty DPH, virtuální sídla společností a sídla na hromadných adresách. Zkušenosti z praxe ukazují, že se kontroly nejčastěji týkají více typů daní najednou. U 15 % se finanční úřady zajímaly o daně z příjmů právnických osob, u 40 % se úředníci zaměřili na daň z přidané hodnoty, říká Pavel Klein z poradenské společnosti Mazars. Toto potvrzuje i loňská zpráva finanční správy, ve které stojí, že prioritními kontrolami se staly kontroly daně z přidané hodnoty. Byly zaměřeny zejména na daňové subjekty opakovaně vykazující vysoké nadměrné odpočty, nebo na ty, které vykazovaly minimální rozdíl mezi základem daně na vstupu a výstupu. 

Daň z nemovitosti tip Podnikatel.cz

Novou hrozbu pro nepoctivé plátce daní je také zmíněná Kobra. Speciální komando pro boj s velkými úniky je další z hlavních zbraní, které vláda v zájmu lepšího výběru daní nasadila. Policisté ve spolupráci s celníky a finanční správou odhalili množství podvodů. Šlo například o úniky při obchodech s nanodisky za 269 milionů korun, podezřelé transakce v reklamě za 289 milionů nebo úniky v oblasti pohonných hmot za 650 milionů korun. 

Aby případná kontrola proběhla hladce, musí na ni podnikatel být připraven. Jak kontrola probíhá, to popisuje článek Strašák jménem daňová kontrola. Seznamte se s ním krok po kroku. Druhou samozřejmostí je pak dodržování zákonů a příprava na ty, které mají dříve či později vstoupit v platnost. Jako příklad může sloužit přehled transakcí se spřízněnými společnostmi během zdaňovacího období, který bude muset od začátku příštího roku jako součást přiznání k dani z příjmů odevzdávat každá firma. Toto opatření má zabránit zneužívání převodních cen. Za nejrizikovější budou považovány subjekty, které nemají zpracovánu dokumentaci převodních cen a vykazují významné objemy vnitroskupinových transakcí ve vztahu k obratu společnosti. Dále pak společnosti, u nichž různé poměrové ukazatele, například poplatky za služby versus celkové náklady, licenční poplatky versus obrat, úrokové náklady či výnosy versus objem půjček, přesahují obvyklé hodnoty.