Hlavní navigace

Bezúročné úvěry pro podnikatele mají konkrétní podobu, chystá se i podpora OSVČ

13. 3. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podnikatelé, které omezila koronavirová infekce či spojená opatření, budou moct získat bezúročné úvěry. Už jsou zveřejněné podmínky. Chystá se i podpora OSVČ.

Podle zveřejněné předběžné výzvy půjde provozní úvěry využít například na úhradu mezd zaměstnanců, nákladů na energie, nájmu, k profinancování zásob, úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur, k předfinancování pohledávek apod. Čtěte, kdo všechno bude moct úvěry získat a co k tomu bude muset doložit.

Podmínky bezúročného úvěru

Už na začátku týdne byl vládou schválen národní program Úvěr COVID, který připravila Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu, k překlenutí zhoršené ekonomické situace v důsledku koronavirové infekce. Dnes byla zveřejněna předběžná výzva k tomuto programu s bližšími informacemi, pro koho je určen a za jakých podmínek lze toto financování získat.

Provozní úvěr bude ČMZRB poskytovat v rozmezí 500 tis. až 15 mil. Kč s nulovou úrokovou sazbou, do výše 90 % způsobilých výdajů a se splatností 2 roky včetně možnosti odloženého splácení až na dobu 12 měsíců. Úvěr půjde využít například na úhradu mezd zaměstnanců, nákladů na energie, nájmu, k profinancování zásob, úhradě dodavatelsko- odběratelských faktur, k předfinancování pohledávek apod.

O podporu může požádat od 1. dubna 2020 jakýkoliv malý a střední podnikatel (včetně živnostníků), který se v důsledku koronavirové infekce či souvisejících opatření dostal do problémů a chybí mu zdroje k uhrazení výše uvedených nákladů. Žádosti bude možné podat na kterékoliv pobočce ČMZRB a její součástí bude muset být i doklad prokazující, že se podnikatel dostal do potíží právě v souvislosti s koronavirem. Může se jednat například o doklady potvrzující zrušení zájezdů v případě cestovních kanceláří, potvrzení o zrušení zakázky, dodávky materiálu v případě výrobních společností, nařízení hygienických stanic, obcí či obdobných orgánů o zrušení kulturních, sportovních a jiných akcí apod., upřesnila Marie Lafantová z ČMRZB.

ČMZRB v současné době připravuje pokyny pro zájemce o tuto formu podpory a formuláře k podání žádosti, včetně seznamu nejčastějších otázek. Veškeré tyto dokumenty budou postupně zveřejňovány na webu www.cmzrb.cz.

Chystají se dotace pro OSVČ

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu, dnes navíc na tiskové konferenci uvedl, že se připravuje speciální program i pro drobné OSVČ, které třeba nemají nárok na ošetřovné a minimální hranice úvěru 500 tisíc v rámci programu Úvěr COVID je pro ně příliš vysoká. Opět má fungovat ve spolupráci s ČMZRB. Měl by fungovat na záručním mechanismu. ČMZRB by poskytla záruku, podnikatel by od banky ihned získal úvěr. A podnikatel by pak nemusel vracet celou částku, ale ČMZRB by zadotovala jistina. Zjednodušeně. Živnostník bude potřebovat na ošetřovné zaměstnanců, půjčil by si od banky 10 tisíc, bance by pak ale zaplatil jen 500 Kč a zbytek mu zadotovala ČMZRB, uzavřel Havlíček.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).