Hlavní navigace

Blatouch nebo Zanzibar? Jde o to, láká-li vás točený cider

10. 1. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 244086
Pár metrů vedle sebe jsou v pražské Americké ulici dvě kavárny, Blatouch a Zanzibar. Co od nich může host očekávat, když se rozhodne vejít?

V Americké ulici na pražských Vinohradech jsou téměř vedle sebe dvě kavárny: Café Blatouch (literární kavárna), spojená s prodejem knih, a Kavárna Zanzibar. Gurmán business serveru Podnikatel.cz se tentokrát rozhodl vyzkoušet v jediný den obě kavárny za sebou a porovnat je. Ani v jedné z testovaných kaváren však samozřejmě nebyl poprvé.

Café / Kavárna: Blatouch / Zanzibar
Lokace: Americká 17 / Americká 15, Praha 2
Typ: kavárna

Kavárna Zanzibar se na Vinohradech otevřela v roce 1995 (je spojená s kavárnou Tobruk v pražské Lodecké ulici).

Zanzibar 1

Nekuřácká část kavárny Zanzibar.

Blatouch byl dlouhá léta ve Vězeňské ulici v centru Prahy, kde patřil k oblíbeným útočištím nejen pro vysokoškoláky z nedalekých škol. Tamější prostor s vestavěným patrem a malým venkovním atriem byl opravdu luxusní a byla škoda, když odtamtud před pár lety Blatouch zmizel. Znovuzrodil se ale naštěstí na Vinohradech, v podobném duchu a designu.

Blatouch 3

Nekuřácká část v Blatouchu.

Kavárna nebo bar?

Na první pohled jsou kavárny uvnitř něčím podobné. Interiér sází na tmavé dřevo a večer na tlumené světlo historických lamp. V obou také obsluhuje mladý, milý a pohotový personál. Atmosférou se ale od sebe přece jen trochu liší – Blatouch je více kavárenský, Zanzibar více působí jako bar (který má ostatně v názvu).

Objednali jsme si v Blatouchu:

  • Café Latte a espresso s teplým mlékem (52 a 38 Kč),
  • červené víno Svatovavřinecké (0,2 za 38 Kč),
  • masalu (48 Kč),
  • penne s nivou a smetanou s citronovým pepřem (malá porce za 75 Kč),
  • mírně perlivou vodu (25 Kč).

Objednali jsme si v Zanzibaru:

  • točený cider (0,2 za 42 Kč),
  • čaj Harney & Sons (48 Kč),
  • medovník (46 Kč),
  • vafli s mandarinkou (65 Kč).

V Blatouchu i Zanzibaru se lze bez problémů najíst, jídelní lístky obsahují jídla na malý i větší hlad a výběr je poměrně velký. Malá porce pasty je v Blatouchu opravdu docela malá, těstoviny servírují v misce, ozdobené čerstvým rajčetem a salátem. Těstoviny vařili v Blatouchu vždycky dobré, na tom se nic nezměnilo, jen nivy v nich bylo na můj vkus málo. A příbory s dřevěnou střenkou už mají evidentně své lepší časy za sebou…

Blatouch 1

Kávu v Blatouchu umí vařit, na chuť i oko je lahodná. Espresso servírují na tácku i se skleničkou vody, která mi ale chutnala o poznání méně. Indická masala – horký sladký čaj s mlékem a kořením – je ideální nápoj pro zimní večery.

Blatouch 2

Oproti Zanzibaru Blatouch rozhodně vede zvukovou kulisou. Zatímco v Blatouchu hraje příjemná hudba, která se hodí k atmosféře kavárny, v Zanzibaru jsme bohužel byli nucení poslouchat rádio, včetně vtíravých nepříjemných reklam.

Do Zanzibaru jsme z Blatouchu vyrazili přes ulici na moučník. Medovník byl příliš vysušený, zdálo se, že není v sobotu zrovna nejčerstvější. Naopak veliká vafle byla bohatě nazdobená nejen mandarinkou, ale také jogurtem, šlehačkou, jahodovou zmrzlinou a jahodovým toppingem – na jednu vafli toho bylo skoro až moc. Točený cider (jablečné pivo) však lze v Zanzibaru jednoznačně doporučit. Má jemnou jablečnou chuť a jestli se kvůli něčemu do Zanzibaru vrátím, tak právě kvůli cideru.

Zanzibar 2

Plusem Zanzibaru je, že ve všední dny vaří také relativně klasické polední menu. Například v týdnu od 4. ledna na něm byly polévky bramboračka, brokolicová, žampionová, cibulačka a kuřecí vývar, z hlavních jídel pak čevabčiči s bramborovou kaší, kuřecí špíz s opečeným bramborem, těstoviny s krůtím masem, kuřecí prsa nebo závitky z vepřového masa. Blatouch má zase na svém jídelním lístku řadu Mexikem šmrncnutých specialit.

Vyzkoušeno: Co podnikatelům mohou testované kavárny nabídnout?

Parkování: na Vinohradech problematické, při troše štěstí lze zaparkovat pouze na placených parkovacích zónách; lepší je přijít pěšky, přijet tramvají, autobusem nebo metrem
Kouření: ano i ne
Platba kartou: ne
WiFi: ano
Vhodné pro obchodní schůzku: ano, obě kavárny jsou vhodné pro neformálnější obchodní schůzku

Zanzibar má otevřeno ve všední dny od 8 do 23 hodin, o víkendech a o svátcích od 10 do 23 hodin. Blatouch otevírá od pondělí do čtvrtka v 10 a zavírá ve 24 hodin, v pátek má otevřeno od 10 do 1, v sobotu od 11 do jedné a v neděli od 11 do 24 hodin. V sezoně nabízejí obě kavárny také venkovní posezení.

Anketa

Preferujete kuřácké nebo nekuřácké kavárny?

18 %
7 %
69 %
6 %
Odpovědělo 1 105 čtenářů.

Hodnocení

Při srovnání má Blatouch více kavárenskou atmosféru, Zanzibar je navzdory označení kavárna více bar či restaurace. Personál je v obou podnicích milý a v podstatě obě kavárny stojí za to navštívit. Přesto mi ve srovnání Blatouch vychází o málo lépe.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Blatouch proto v konečném hodnocení dostává čtyři Gurmánské hvězdičky.

Gurmán - hodnocení 4

Čtyři hvězdičky – v rámci hodnocení se jedná o nadstandardní zisk hvězdiček. Vyjadřuje, že ačkoliv je sledovaná restaurace/kavárna ve své kategorii na nadstandardní úrovni, je u ní stále zjevný potenciál ke zlepšení, hodnotitelé zaznamenali drobné, ačkoliv nijak závažné, nedostatky.

A Zanzibar dostává tři Gurmánské hvězdičky.

Gurmán - hodnocení 3

Tři hvězdičky – vyjadřují, že v restauraci/ka­várně hodnotitelé zaznamenali více pochybení respektive nedostatků, a to většinou minimálně v jedné sledované oblasti (objednávka, obsluha, interiér, služby). Tři hvězdičky zároveň znamenají dobrý standard, a to s ohledem na kategorii restaurace/ka­várny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).