Hlavní navigace

Blíží se konec papírových účtenek jako daňových dokladů?

10. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mezinárodní obchodní komora (ICC ČR) přichystala systém iDTAX, který dokáže sesbírat a uchovat zjednodušené daňové doklady. Díky tomu by mělo dojít ke snížení administrativní zátěže podnikatelů, k odbourání problémů s blednutím účtenek a se ztrátou dokladů či jejich zničením třeba při požáru či povodni. Systém by mohl do budoucna nahradit papírové účtenky jako daňové doklady

Spotřebitelům a malým podnikatelům poskytne iDTAX jednodušší možnost reklamace a přehled o uskutečněných nákupech, firmám zase zajistí efektivnější kontroly vynakládaných prostředků, méně administrativy a snížení rizika zneužití firemních prostředků. Každý klient obdrží kartu s unikátní identifikací, kterou při placení předloží obchodníkovi. Ten vystaví účtenku v elektronické podobě a odešle ji na server – k ostatním dokladům zákazníka, vysvětluje ředitel ICC ČR Vladimír Šiška.

Systém by měl být uveden v provoz na podzim letošního roku v segmentu pohonných hmot. Některé čerpací stanice tak budou vydávat i elektronický daňový doklad. ICC ČR dále jedná o spolupráci s obchodními řetězci, které by elektronické daňové doklady mohly začít také používat. Nabízí se také možnost integrace systému iDTAX s aplikacemi účetních systémů a v budoucnu třeba i přístup kontrolních orgánů státní správy k těmto dokladům, dodává Šiška.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).