Hlavní navigace

Dnes bude jasno, zda bude opět proudit do Evropy plyn

19. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ruský premiér Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Julije Tymošenková by měli dnes podepsat dohody o plynu. Na obnovených dodávkách se dohodli při včerejším několikahodinovém jednání. U konce by tak měla být rusko-ukrajinská krize, která ochromila dodávky plynu i do ostatních evropských zemích. Právě evropští politici nejsou ale v otázce definitivního ukončení krize příliš optimističtí. Vše totiž bude záviset na platební schopnosti Ukrajiny.

Ze včerejšího jednání vyplynulo, že se Putin a Tymošenková shodli na tom, že Ukrajina bude platit „evropskou cenu“ plynu, ale letos získá Ukrajina dvacetiprocentní slevu. Ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz mají navíc obchodovat bez prostředníků, transparentně a na základě tržních vztahů.

Na ukončení sporu znesvářených stran však nečeká Česká republika, která se rozhodla pomoci Slovensku. Už přes hodinu proudí k východním sousedům plyn po celkem jedenáctidenní odstávce, kterou způsobila právě rusko-ukrajinská krize. Objem plynu z české strany má dosáhnout až pěti milionů metrů krychlových. V úterý se transport navýší na 6,25 milionu kubických metrů.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).