Hlavní navigace

Bude se řešit sjednocení daňového základu firem v EU

11. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České republice se zřejmě nevyhnou otázky ohledně sjednocení daňového základu právnických osob v EU. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj z EU a potvrdilo české ministerstvo financí. Česko a další státy střední a východní Evropy však o harmonizaci nestojí, neboť by mohla ohrozit jejich konkurenceschopnost vůči ostatním západním zemím.

Na sjednocení daňového základu již delší dobu tlačí Francie a Německo, neboť v rozdílné výši daně vidí důvod, proč odchází některé podniky na východ a dochází tak ke ztrátě pracovních míst. Eurokomisař pro daně Lászlo Kovács by měl letos proto představit legislativní návrh.

Státy EU nyní uplatňují různé odpisy a zvýhodnění, proto se liší základ daně. O výši sazby by však státy měly nadále rozhodovat samostatně. Případná dohoda o sjednocení daňového základu je nejistá, neboť v daňových otázkách je potřeba souhlasu všech 27 členských států. Navíc podle Kovácse jsou některé státy vůči jeho záměrům skeptické. Zatím souhlasí 12 zemí včetně Rumunska a Bulharska, 8 má však různé výhrady a 7 má obavy nebo nesouhlasí. Jde údajně o Británii, Irsko, Litvu, Lotyšsko, Slovensko, Maltu a Kypr.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).