Hlavní navigace

Byrokratická zátěž se zvýšila o 14 hodin. Vyřizování daní zabere ročně 248 hodin

3. 11. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oproti předchozímu roku se zvýšil počet hodin, které tuzemští podnikatelé tráví daněmi. Aktuálně se jedná o 248 hodin ročně, tedy více než 10 celých dnů.

Vyplývá to z každoroční studie Světové banky Doing Business, která byla zveřejněna před několika dny.

Byrokracie neklesla, nýbrž se zvýšila

Během letošního léta schválila vláda materiál ministerstva průmyslu a obchodu „Informace o snižování administrativní zátěže podnikatelů za rok 2016“. K materiálu pak ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček uvedl, že „se podařilo úspěšně zrealizovat 23 konkrétních opatření, která významnou měrou přispívají ke snížení administrativní zátěže podnikatelů.“

Čtěte více: Vláda prý snižuje byrokracii, za příklad dává úlevy u kontrolních hlášení

Před pár dny vydaná studie Doing Business 2018 ale říká něco jiného. Navzdory tomu, že se dle ministra Havlíčka podařilo výrazně snížit administrativní zátěž, ve skutečnosti se byrokracie zvýšila. Podnikatelům nyní zabere vyřizování daní 248 hodin ročně, což je o 14 hodin více než předchozí rok. Důvodem, proč byrokracie stoupla, je podle autorů studie zavedení kontrolních hlášení. Ve srovnání s ostatními státy patří Česku v tomto parametru 53. místo, což je sice umístění v lepší polovině, průměr zemí OECD ale činí 161 hodin a například v Lucembursku zaberou podnikatelům daně jen 55 hodin ročně.

Pravdou je, že ještě v předloňské studii patřilo Česku v parametru placení daní až 122. místo. Loňský posun o 69 míst však nezpůsobila protibyrokratická aktivita vlády, nýbrž změna metodiky počítání příslušného parametru.

Získat stavební povolení je skoro nadlidský úkol

Kromě zvýšení zátěže, která se pojí s daněmi, se Česko nemůže pochlubit ani nízkou byrokracií u stavebních povolení. Ve vyřizování stavebního povolení zaujalo Česko 127. místo. Oproti předchozímu roku jsme si sice o 3 místa polepšili, důvodem je však zhoršení v jiných zemích a nikoli zlepšení v ČR. Stále totiž platí, že na stavební povolení se v ČR čeká 247 dnů a že je třeba pro jeho získání učinit 21 úkonů. Průměr OECD přitom činí 155 dnů a 13 úkonů. Například v Dánsku je potřeba pouze 7 úkonů a povolení dostanete za 64 dnů. V Německu pořízení stavebního povolení trvá 126 dnů, v Polsku pak 153 dnů. Na Slovensku se na povolení sice čeká ještě déle než v ČR, v komplexním hodnocení získávání stavebních povolení jsou však naši východní sousedé o 36 míst před námi.

Bez zajímavosti rovněž není, že oproti loňsku se o 23 míst (z 68. místa na 91. místo) zhoršila pozice Česka v oblasti vymahatelnosti smluv a efektivnosti soudního systému u obchodních sporů. O 9 míst se Česko zhoršilo v ochraně investorů, kde nyní zaujímá 62. místo. O 10 míst se ČR propadla v parametru přístupu k úvěrům. Zde je aktuálně 42. v pořadí.

Vévodíme zahraničnímu obchodu, zlevnilo zakládání firem

Na druhou stranu se Česko udrželo na 1. místě v oblasti zahraničního obchodu, které okupuje již třetí rok po sobě. Ke zlepšení pak došlo u začátku podnikání, ve kterém se sice Česká republika neposunula v pořadí, došlo ale k zlepšení jednotlivých faktorů. Předně se zlevnilo a zjednodušilo založení firmy. Ke zlevnění založení společností došlo již v roce 2015, kdy se zavedla možnost přímého zápisu do obchodního rejstříku pro notáře. Zákon totiž taxativně stanovil výši poplatků pro notáře, které byly nižší, než se platilo rejstříkovým soudům.

Čtěte více: Chcete rozjet vlastní podnikání? Čtěte návod, jak založit firmu krok za krokem

Následně pak byla schválena další novela, které přišla s úplným osvobozením od poplatku za zápis do obchodního rejstříku, který předchozí novela snížila na 2700 korun. Novela se nicméně týká jen společností s ručením omezeným a navíc ne všech. Zápis bez soudních poplatků platí jen pro ty společnosti s ručením omezeným, které splní zákonem stanovené podmínky. Konkrétně je od poplatku osvobozen zápis skutečnosti do obchodního rejstříku provedený notářem na podkladě notářského zápisu o zakladatelském právním jednání o založení společnosti s ručením omezeným, které obsahuje jen povinné náležitosti předepsané občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích a podle kterého vkladová povinnost má být splněna splacením v penězích. Každopádně založení firmy nyní vyjde celkem na přibližně 5 tisíc korun, což je o polovinu méně než v roce 2015.

Zlevnění firem a udržení se na vrcholu v rámci zahraničního obchodu ale nestačilo na to, aby si Česko v celkovém žebříčku nepohoršilo. Z 27. jsme se propadli na 30. místo.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).