Hlavní navigace

Rekordně nízká cena ropy tlačí dolů i ceny benzinu, je to díky finanční krizi

5. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cena pohonných hmot stále klesají. Za poslední týden se benzin Natural 95 prodával za průměrných 24,72 korun. Jeho cena tak klesla o více než korunu. Cena nafty se propadla o 58 haléřů na 27,24 korun za litr. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.

Podle analytiků je neustálý pokles cen pohonných hmot dílem současné finanční krize. Ta totiž snižuje poptávku a tím i její ceny na světových trzích. Například včera cena ropy opět pokračovala ve svém volném pádu. V průběhu čtvrtečního obchodování poklesl lednový kontrakt už i na 45,3 dolaru za barel. Ropa se tak dostala na jedny z nejnižších úrovní za poslední čtyři roky. Příčinou poklesu jsou poslední zprávy ze Spojených států, kde se i nadále zhoršují makroekonomické statistiky, což v investorech vyvolává obavy, že se situace v zemi největšího spotřebitele ropy na světě v budoucnu ještě zhorší, uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum.

Také společnost CCS informovala o klesajícím trendu. Jak vyplývá z jejích pondělních údajů, Natural 95 se v uplynulém týdnu prodával o 95 haléřů levněji. Jeho cena klesla na 24,67 koruny a cena nafty spadla o 54 haléřů na průměrných 27,07 koruny za litr.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).