Hlavní navigace

ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců loni rostly

14. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny průmyslových výrobců v únoru v Česku meziročně vzrostly o 5,6 procenta. To je zhruba stejný nárůst jako ve všech zemích Evropské unie. Největší podíl na růstu měly ceny potravin, meziročně se jejich ceny zvýšily o 10,9 procenta. Ceny zemědělských výrobců byly v únoru meziročně vyšší o 27,1 procenta. Zvýšení ovlivnil především růst cen obilovin, oproti minulému měsíci se zvýšily o 3,4 procenta a meziročně dokonce o 60 procent. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

V porovnání s letošním lednem se ceny průmyslových výrobců zvýšily o 0,1 procenta. U průmyslových výrobců byl meziroční růst cen u mlékárenských výrobků 19,6 procenta a u průmyslových krmiv 35,6 procenta. Ceny koksu a rafinérských ropných výrobků se zvýšily o 28,4 procenta. U elektřiny, plynu a vody to bylo o 9,3 procenta. Naopak o 4,2 procenta klesly ceny dopravních prostředků, zejména díly motorových vozidel, a to o 7,5 procenta. Ceny pryžových a plastových výrobků se snížily o 2,2 procenta.

V zemích Evropské unie se podle údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v lednu meziročně zvýšily o 5,8 procenta. V žádné z těchto zemí nenastalo snížení.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).