Hlavní navigace

Průzkum: většina Čechů očekává reformu penzijního systému

3. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Češi nemají přílišnou důvěru v penzijní systém. 21 % zaměstnaných a 16 % důchodců považuje současný stav za kritický a pouze 11 % dotázaných uvedlo, že současný systém je bezproblémový. Převážná většina respondentů spíše v příštích deseti letech očekává jeho reformu.

Většina Čechů není spokojena se současnou podobou penzijního systému. 21 % zaměstnaných a 16 % důchodců považuje jeho stav za kritický, naopak bezproblémový jej nazývá 11 % dotázaných. Jak uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace skupiny AXA pro ČR a SR ačkoli těch, kteří si myslí, že má důchodový systém potíže je mezi pracujícími 79 % a mezi penzisty 70 %, stále je to proti evropskému průměru o 10 % optimističtější mínění. Většina respondentů uvedla, že v příštích deseti letech očekávají celkovou reformu systému, součástí které bude podle 80 % tázaných navýšení věku pro odchod do důchodu. O něco méně občanů se domnívá, že by reforma mohla přinést i snižování penzí do státní kasy.

Na otázku společného důchodového systému Evropské unie pozitivně nahlíží 21 % pracujících a 19 % důchodců. Skeptických bylo vůči tomuto nápadu 17 % pracujících a 26 % důchodců. Tento poměr je v ČR oproti jiným zemím vyvážený. Například v Portugalsku se pro jednotný systém vyslovilo téměř 90 % obyvatel, v Polsku téměř 80 % a na Slovensku kolem 70 % dotázaných.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).