Hlavní navigace

Česká republika stále patří do TOP 10 v atraktivitě pro investory

11. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes uspořádala společnost Ernst & Young tiskovou konferenci, na které uveřejnila výsledky průzkumu, který zjišťuje atraktivitu jednotlivých zemí pro investory. Česká republika obhájila své pozice z předchozích šetření a umístila i letošním roce na 9. místě.

Průzkum kombinuje jak realitu (čili uskutečněné investice), tak názory vrcholových manažerů, které země jsou nejatraktivnější. Zajímavé je srovnání obou těchto údajů. Pokud se totiž podíváme na faktické investice, vévodí žebříčku USA s 12 %, následovány Velkou Británií (11,1 %) a Francií (8 %). Evropa jako celek tvoří ve 42 % případů cíl investic. Vnímání atraktivity se ale od reálných dat značně liší. Manažeři totiž tvrdí, že nejatraktivnější zemí je momentálně Čína (21 %), následována USA a Indií (oba státy 9 %). Přitom v současnosti jde do Číny jen 4,4 % investic. Evropa se zdá atraktivní pro 35 % respondentů. Čím vysvětlit rozdíl mezi těmito údaji? Podstatný je časový posun od rozhodnutí o investici do jejího reálného uskutečnění. Dá se tedy v budoucnu očekávat posun k vnímané atraktivitě investorů, vysvětlil Richard Singer, marketingový ředitel Ernst & Young.

21_5_skoleni

Z průzkumu dále vyplývá, že pro investory se stává důležitější politická a právní stabilita a telekomunikační struktura, než nízké pracovní náklady. Dotazovaní manažeři také odpovídali na otázku, jak učinit Evropu atraktivnější. Jako nejdůležitější je respondentům jevila kombinace větší flexibility na evropských trzích práce a zjednodušení předpisů.

Šetření se také zabývalo jednotlivými zeměmi Evropy. Když si měli investoři vybrat pro nové investice z evropských států, volili nejčastěji Polsko (18 %). Česká republika se umístila na děleném desátém místě s 7 %. Polsko má oproti České republice jednu výhodu a to velký trh. Navíc před nedávnem oznámila polská vláda privatizaci části státního majetku a to investory láká, řekl pro business server Podnikatel.cz Richard Singer. ČR měla sice rychlejší start, ale nyní je podstatné zachytit investice do vývoje a technologií. A samozřejmě také investovat do vzdělání, dodal pro server Richard Singer.

Na tiskové konferenci vystoupila i Alexandra Rudyšarová pověřená řízením agentury CzechInvest. Z údajů CzechInvestu vyplývá, že v loňském roce u nás zahraniční firmy proinvestovaly přes 55 mld. Kč. CzechInvest dle slov Alexandry Rudyšarové usiluje především o investory do technologických center a informačních technologií, ve kterých je větší podíl vysokoškolsky zaměřených pozic. Zájem je především o investory z USA a Německa. Nově se ale také zajímáme o Indii, kde nastal prudký rozvoj softwaru a informačních technologií, uvedla pro business server Podnikatel.cz Alexandra Rudyšarová a dodala: Mnoho investorů bere také Českou republiku jako vstupní bránu pro investice v EU.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).