Hlavní navigace

České aerolinie odmrazily první letadla

9. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České aerolinie odmrazují v zimním období na pražském letišti v zimním období většinu letadel. První stroje možnost odmrazení využily již v říjnu. Odmrazovací sezóna startuje oficiálně v půlce října a končí zhruba v polovině dubna.

Odmrazení letadel se dělá pomocí postřiku křídel a trupu letadel, který zabraňuje vzniku námrazy při vzletu. Ta by totiž mohla negativně ovlivnit letové vlastnosti letadla. Postřik za nanáší na letadla v době, kdy teploty začnou klesat k bodu mrazu.

K odmrazování letadel slouží odmrazovací vozy, které využívají dva druhy odmrazovací kapaliny a horkou vodu. Nejprve se odstraní z letadla veškerý sníh a led a poté se provede preventivní postřik, který zabrání opětovné námraze stroje.

Preventivní postřik je účinný řádově desítky minut, a tak se celý proces odmrazování letadla provádí až před samotným startem, tedy poté, kdy nastoupí cestující a letoun vyčkává před vstupem na vzletovou a přistávací dráhu, upřesnila Daniela Hupáková, tisková mluvčí Českých aerolinií.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).