Hlavní navigace

České firmy žádají euro

30. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přestože ČR není na zavedení eura ještě připravená, české firmy čím dál více žádají zavedení eura. Podle průzkumu společnosti CICTO chce plných 80 % menších českých firem přejít na euro do roku 2011. Především se jedná o zástupce z obuvnického a automobilového průmyslu.

Sílící koruna nepřidělává problémy pouze malým firmám. Např. mladoboleslavská firma Škoda Auto přišla loni kvůli posilující měně o 1,6 mld. korun. Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míla považuje za nejreálnější termín přijetí eura rok 2013. Chce po vládě přesný termín, ale se firmy mohly na přechod na evropskou měnu připravit. Premiér Mirek Topolánek se však přesnému datu vyhýbá, neboť podle něj je nejdříve nutné vyřešit problematická místa systému veřejných financí a posílit pružnost ekonomiky.

Zavedení eura není zatím možné ani podle člena bankovní rady ČNB Mojmíra Hampla. Rychlé zavedení by prý mohlo prudce zvýšit inflaci. Naopak Jan Mládek z Českého institutu aplikované ekonomie vidí výhodu eura v boji proti výkyvům globálních trhů, Podle analytika Pavla Kohouta by se na evropskou měnu mělo přejít v roce 2012, aby se ekonomika mohla přizpůsobit.

Zdroj: iHNed.cz

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).