Hlavní navigace

Názory k článku České pastičky na zaměstnance, kteří podnikají

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 3. 2008 1:08

  Honza (neregistrovaný) ---.hkfree.org
  Zdravim, zrovna nedavno jsem tohle resil na foru o podnikani (http://forum.opodnikani.cz/prace-na-pul-uvazku-a-podnikani-na-zl-t37.0.html) ale s tim socialnim pojistenim mi to neni tak uplne jasne. Dva roky mam zivnostensky list a ted jsem nastoupil jeste do zamestnani. Zalohy na socialni pojisteni budu muset platit do konce roku 2008, s tim jsem se smiril. Jak to ale bude v roce 2009, az podam prehled o prijmech? Posuzuje se ta vedlejsi/hlavni cinnost zpetne? Kdzy si tedy tento rok vydelam v zamestnani vic, nez 12x min. mzda, vrati mi urcitou cast tech zaloh na soc.poj., kdybych treba z podnikani nemel vubec zadne prijmy, kdyz tu povinnou minimalni cast za me vlastne zaplati zamestnavatel? Preci statu jen tak pro nic zanic neodvedu nekolik (hodne) tisic navic... U zdravotniho pojisteni je to celkem pruhledne, tam se alespon vedlejsi/hlavni cinnost posuzuje pro kazdy mesic zvlast....
  Jinak se omlouvam, pokud byly v clanku odpovedi na me otazky dostatecne vysvetleny a ja to jen v tuto nocni hodinu poradne nevstrebal :)
 • 7. 3. 2008 9:41

  aralk (neregistrovaný) 62.168.13.---
  Bohužel, od roku 2004 je povinná minimální záloha sociálního pojištění. Když máte vedlejší činnost, platíte minimální zálohy pro osoby vykonávající vedlejší činnost. Nejnižší záloha na pojistné na důchodové pojištění OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost v roce 2008 je 639 Kč, nejnižší pojistné na nemocenské pojištění pak 95 Kč.
  Pro určení pojistného je rozhodný příjem po odpočtu výdajů z vedlejší samostatné výdělečné činnosti za rok 2007. Rozhodná částka je 48 334 Kč.
 • 7. 3. 2008 17:43

  Laura (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
  Bude-li za vás zaměstnavatel platit z minimální mzdy 10 měsíců a v listopadu odejdete do starobního důchodu, stejně bude zpětně považováno podnikání za hlavní činnost (protože jste nedosáhl v zaměstnání částky 12xminimální mzda 96000 Kč /ale jen 10x8000/). Sociálka doměří zálohy ve výši jako kdyby podnikání bylo vaší hlavní činností vč.penále. Takže jako starobní důchodce doplatíte i více než činil váš zisk jako OSVČ. Na PSSV vědí o této absurditě, ale co by se obtěžovali s nápravou. Cha, cha, cha.....
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).