Hlavní navigace

Česko, země konopí zaslíbená

30. 4. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
V Česku se objevuje stále více produktů z konopí. Zájem o tuto léčivou rostlinu roste. Kromě pěstitelů a výrobců léčiv je i v hledáčku restauratérů a lázní.

Zeleným zlatem země české byl odpradávna chmel. Teď to ale vypadá, že ho nahradí jiná lákavá rostlina. Konopí. Konopí seté. Od dubna loňského roku je v České republice možné konopím legálně léčit, rok poté vstoupil v platnost zákon, který umožňuje konopí pro léčebné účely i pěstovat. A zájem o tuto novou formu rostlinné výroby je značný. Konopí seté bude totiž velmi výhodným artiklem.

V případě pěstění je konopí sázkou na jistotu. Podle platného znění zákona o léčivech a návykových látkách totiž bude všechen vypěstovaný materiál muset vykupovat stát. Odbyt je tedy dopředu zaručen. Licence udělovaná Státním ústavem pro kontrolu léčiv bude vybrané pěstitele opravňovat k pětileté produkci konopí a jeho následnému prodeji státu. Ročně bude pěstitel moci prodat zboží za 4,2 milionu korun. O licenci mohou usilovat jak právnické, tak fyzické osoby, které prokážou náležité zkušenosti a podmínky pro pěstování konopí. Podmínky pro její získání jsou velmi přísné. Držitel licence může pěstování konopí pro léčebné použití zahájit jen v případě, že má uděleno povolení k zacházení s návykovými látkami a přípravky. Je také povinen mimo jiné zabezpečit prostory, kde se pěstování, sklizeň a zpracování uskutečňují, před zneužitím. Dále Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv umožnit bez předchozího ohlášení provádět kontroly, vést podrobné protokoly o veškeré činnosti, které s produkcí konopí souvisí a tak dále. Vydělané peníze tedy nebudou zadarmo. Objevují se pochopitelně kritické připomínky. Například podle senátorky Aleny Gajdůškové se z konopí stane druhá fotovoltaika. Stát se totiž zavázal k tomu, že bude od pěstitelů vykupovat celou produkci, a to bez ohledu na její kvalitu.

O české konopné produkty má zájem celý svět

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Pěstování konopí se má stát zlatým dolem. 

Ačkoli jsou u nás konopí a konopné přípravky víceméně nedostatkovým zbožím a kapitola pěstování se začíná teprve psát, je jisté, že konopný byznys je sázkou na jistotu. Obrovský potenciál je vidět už dnes. A dokonce už mají české konopné produkty světový věhlas. Před dvěma týdny získala konopná mast z České republiky druhé místo v kategorii Nejlepší nový přírodní produkt na prestižní Natural & Organic Products Europe v Londýně. Toto ocenění považujeme za obrovský úspěch. Na spolupráci s námi nyní čeká 70 mezinárodních korporací, které chtějí naši značku přinést do jejich země. Jde například o Kuvajt, Hongkong, Spojené státy americké, Kolumbii či Portugalsko. Naše společnost nabízí nejkomplexnější dostupnou konopnou péči na světě, říká hrdě Jiří Stabla, majitel Carun Pharmacy a zakladatel značky konopných výrobků Carun.

Konopné lékárny rostou jako houby po dešti

Prvních lékáren specializovaných výhradně na prostředky z léčivého konopí už se dočkali také ve více než deseti českých městech. Kromě Prahy, Brna nebo Českých Budějovic jsou i v menších městech, například v Litoměřicích, Chrudimi nebo Frýdlantu nad Ostravicí. Mezi návštěvníky Konopných lékáren je široké spektrum lidí. Převážně jsou to ale nemocní, kteří zanevřeli na klasická farmaceutika, příznivci zdravého životního stylu, přírodní medicíny a hlavně ti, kteří se konopí a odéru zakázané rostliny nebojí. Chodí k nám jak lidé, kteří o konopí něco vědí, tak i ti, kteří nevědí zhola nic. Mohu říci, že to je tak půl na půl. Překvapilo mě však povědomí o konopí a jeho účincích mezi starší generací, ta má větší přehled než čtyřicátníci. Mladí lidé vědí o konopí hodně. Zjistí si to na internetu. Jsou však i tací, kteří konopí stále nevěří. S čím máme dost práce, to je vysvětlit lidem, že je rozdíl mezi výtažkem z konopných semen a výtažkem z celé rostliny, komentuje Nikol Haasová, vedoucí Konopné lékárny v Brně.

Před nedávnem se objevily spekulace, zda je vůbec legální používat slovní spojení „konopná lékárna“. Podle České lékárnické komory konopné lékárny zneužívají názvu lékárna, protože jejich přípravky nespadají do kategorie léčiv. V kupujících může slovní spojení konopná lékárna vyvolat dojem, že jejich zdravotní obtíže v ní řeší kvalifikovaní zdravotníci. Legální to ale je. V českých zákonech totiž není zakotvena legální definice pojmu lékárna, ani nejsou dány přesné podmínky používání tohoto pojmu. Výraz lékárna není striktně vymezen jen pro zdravotnická zařízení s odborným personálem a registrovanými léčivy. Nelze ale tvrdit, že produkty v konopných lékárnách jsou léčiva. Ta oficiální se zatím na pulty běžných lékáren nedostala.

Mezi produkty, které se prodávají nejvíce, jsou masti a konopné semínko. Zájem je ale také o konopný olej, sirup proti kašli a virózám, intimní mycí vodu, ústní vodu a podobně. Po konopných produktech je skutečný hlad a nezdá se, že by šlo jen o módní trend. Hodně lidí se stále stydí a považují konopí za nějakého démona, drogu. Bojí se přiznat, že kouří marihuanu, že by na ně ostatní shlíželi jako na narkomany. Podomně si pak na řadu nemocí rostliny nelegálně pěstují. Jsem přesvědčena, že nepomáhá jen konopí, ale změna celého jídelníčku a změna životního stylu, způsobu stravování, návyků. Konopí v tom má své místo, a proto určitě není jen módní výstřelkou, říká Beáta Samiecová, majitelka Konopné lékárny v Praze a její kolega Michal Kylar z Konopné lékárny v Havířově doplňuje: Vidím v tom jasnou budoucnost. Teď to teprve začalo, po dlouhých letech se u nás chuť po konopných výrobcích a zdravém životním stylu opět probouzí a je to čím dál lepší. Lidé dosud žili v těžké nevědomosti, nikdo se o konopí nezajímal. Nyní od nás dostávají informace, jsou toho plné noviny a informovanost se zlepšuje. Pohled na konopí se také zlepšuje. Zájem bude určitě ustálený a trvalý.

Jejich slova potvrzuje i zájem Čechů o přípravky řady jiných firem. A ani se nemusí jednat o ty z léčivého konopí, úplně stačí výrobky z technického, tedy bez THC. U mastí a přípravků z konopného oleje bez THC platí běžná legislativa jako pro jiné kosmetické přípravky. Samozřejmě jsme povinni hlídat kvalitu a specifikaci suroviny, odebíráme ji od prověřeného dodavatele. Kontrolní činnost ze strany Krajské hygienické stanice je v tomto směru běžná, komentuje výrobu konopných přípravků Ivana Kožmínová, provozní ředitelka společnosti Dr. Popov. Přípravky s obsahem THC jsou podle ní novým byznysem pro farmaceutický průmysl. Výroba se musí řídit požadavky stanovenými v zákoně o léčivech a vyhláškou o výrobě a distribuci léčiv. Pro její firmu je v tuto chvíli usilování o získání povolení na práci s konopím setým zbytečné. Znamenalo by to další investice bez jistoty, že licenci na výrobu získáme, doplňuje Ivana Kožmínová.

 

Start: Začněte podnikat s Podnikatel.cz

Třeboň láká na konopnou turistiku

Konopí se ale chytají používat i zcela nečekané provozy. V jihočeské Třeboni před pár týdny otevřeli hotelové wellness centrum nabízející procedury s léčivým konopím, vhodné zejména pro pacienty trpící kožními a bolestivými onemocněními. Konopí jako znovuobjevený léčivý prostředek zažívá renesanci. Proto jsme se rozhodli zařadit přípravky vyrobené z konopí do nabídky našich produktů. Po téměř dvou měsících, kdy procedury nabízíme, jsem uskutečnili šest konopných koupelí, tři kombinace více procedur, tři celkové a devět částečných masáží. Není to mnoho, ale vzhledem k začínající turistické sezoně předpokládáme větší zájem až později, uvádí Petr Šot, generální manažer hotelu Zlatá hvězda.

V hotelové restauraci je možné také zjistit, jak chutnají jídla připravená z místních surovin na konopném oleji a pokrmy obohacené konopnými semínky. Objednat lze třeba candátí filet s celerovo-konopnou tapenádou, jablečný závin s konopnými semínky, ale i víno a čaj s přídavkem konopí. Jasně, většině lidí nejdříve v hlavě naskočí marihuana. Ale při bližším zjištění, že jde o konopí seté se zanedbatelným množstvím halucinogenních látek, ale se stejným léčivým účinkem, snad případný ostych každého přejde, dodává Petr Šot.

Zdá se, že konopí je skutečně byznysem budoucnosti. V Americe je o něj díky kompletní legalizaci v některých státech obrovský zájem. V Izraeli se konopím zdárně léčí. Počet lékáren nabízející přípravky z konopí se zvyšuje také v České republice. Pomáhá totiž při roztroušené skleróze i AIDS. Konopí má navíc mnoho možností využití.V minulosti se využívalo i na stavbu domů nebo jako podestýlka pro zvířata. Starší generace si ještě pamatují, že zamlada běhaly v konopných polích.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).