Hlavní navigace

Česku se zvýšil rating

25. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česko dostalo od ratingové agentury Standard & Poor´s vyšší rating. A to o dva stupně z A na AA- pro dlouhodobé závazky v cizích měnách; u dlouhodobých závazků v domácí měně se rating zvyšuje z A+ na AA. Je to další pozitivní zpráva o tom, jak je hodnocena důvěryhodnost České republiky a snaha vlády směřovat k vyrovnaným veřejným rozpočtům. V dnešní turbulentní době se jedná spíše o výjimku, mnohým dalším státům je naopak rating snižován, komentoval zvýšení ratingu ministr financí Miroslav Kalousek. Jde o čtvrté a třetí nejvyšší možné ohodnocení u této agentury.

Výhled zůstává stabilní. U krátkodobých závazků je nyní rating na nejvyšší možné úrovni A-1+, uvádí Martin Lobotka z oddělení ekonomických a strategických analýz České spořitelny. Dodává, že zvýšení ratingu není úplně překvapivé. Překvapivé však podle něj je, že jde o zvýšení o dva stupně a zdůvodněné větší váhou politických faktorů. Koruna po oznámení zvýšení ratingu posílila.

Znamená to, že český stát a potažmo české subjekty by do budoucna měly mít šanci na financování za lepších podmínek, komentuje zvýšení o dva stupně analytik Raiffeisenbank Michal Brožka a upozorňuje, že z hlediska cen zajištění je Česká republika již nyní hodnocena lépe než například Francie. Té přitom hrozí, že přijde o svůj rating AAA.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).