Hlavní navigace

exPRESS: Chaos v nemocenské, už se zase vyplácí jinak

6. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Prázdniny skončily a podnikatelé se musí seznamovat s novými pravidly pro výplatu nemocenské. Kvůli chaotickému postoji vlády k výplatě nemocenské a rozhodnutí Ústavního soudu se pravidla opět mění. A měnit se budou i příští rok.

Září – prosinec: Nová pravidla pro výplatu nemocenské »

Od pondělí platí nová pravidla pro výplatu nemocenské. Nemocní budou v prvních třech dnech dostávat opět 25 % z vyměřovacího základu. Stalo se tak na základě rozhodnutí Ústavního soudu, který se přiklonil k názoru, že nevyplácení nemocenské v prvních dnech poškozuje zaměstnance.

Letošní rok je tak ve znamení neustálého měnění pravidel pro vyplácení nemocenské. Další změna je připravena hned od 1. ledna 2009. První dva týdny nemoci se nebude poskytovat nemocenská, ale zaměstnavatel vyplatí zaměstnanci náhradu mzdy. První tři dny však budou poskytnuty jako neplacené volno.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

Vydavatelství Economia mění majitele

Dostalo se do rukou podnikatele Zdeňka Bakaly. Ten jej koupil od Verlagsgruppe Handelsblatt (VHB) prostřednictvím společnosti Respekt Media, a. s. V té je jediným akcionářem.

Na hypoteční trh přichází nový konkurent

Celosvětově známá banka HSBC, která působí na tuzemském trhu od roku 1997, by měla poskytovat hypotéky fyzickým osobám.

Google uvádí na trh vlastní prohlížeč

Google Chrome má přitáhnout ještě více lidí na firemní vyhledávač. Prohlížeč se také pokusí ukrojit z obrovského podílu na trhu, který má v současné době firma Microsoft se svým prohlížečem Internet Explorer.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Váhový limit pro automobily se kvůli mýtu a novele sníží

Pokud by novela prošla, mýtné by se platilo pro vozidla, které váží nad 3,5 tuny a více, uvádí Hospodářská komora České republiky.

Ministerstvo chce posílit práva spotřebitelů na trhu finančních služeb

Cílem by přitom mělo být posílení práv spotřebitelů a zrychlení a zefektivnění řešení případných sporů. Vláda schválila omezení kamionů

Omezení se bude týkat kamionů, jejichž váha je nad 7,5 tuny. Zákaz jízdy budou poté mít v pátek od 15:00 do 18:00 a v neděli od půlnoci do 22:00.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Dotace pro dopravce se zvýšily

Vysoká cena nafty v letošním roce donutila Středočeský kraj navýšit rozpočet pro dopravní společnosti. Celkově se rozhodl kraj uvolnit dotaci ve výši 54 milionů korun pro dopravce.

Červencová obchodní bilance v plusu – poprvé od roku 1993

Přebytek obchodní bilance činil 7,2 miliardy korun. Poprvé od roku 1993 neskončil červenec v záporných číslech.

Problémy českých výrobců nábytku

Vrásky na jejich čelech způsobuje posilující koruna. Ta zlevňuje dovozy nábytku ze zahraničí a naopak ztěžuje českým výrobcům vývozy.

Víkendová Bomba

Výběr nejlepšího týdenního videa ze serveru Bomba.cz

Dokonale zcenzurované video

Anketa

Jak trávíte víkend?

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).