Hlavní navigace

Chvástá se ODS? Chce sjednotit sazbu DPH a zrušit chystanou #EET

1. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 546762
Vládní koalice zřejmě protlačí elektronickou evidenci tržeb, nespokojeným podnikatelům s EET se snaží jít na ruku ODS, ta by ji prý hned zrušila.

Sjednotit sazbu DPH je jedna z hlavních priorit, kterou si občanští demokraté stanovili. Začít by se mělo snížením základní sazby daně z 21 % na 19 %. Nyní platí tři sazby DPH, a to základní 21 %, zvýhodněné jsou 15 % a 10 %. Základní sazba DPH se na 21 % zvýšila v souvislosti s důchodovou reformou. Tu teď vláda Bohuslava Sobotky ruší. 

Mohlo by vás zaujmout: Další novela zákoníku práce. Čtěte, co přináší


Autor: 546762

Do hledáčku by se měla dostat i superhrubá mzda. Strana navrhuje, aby byla zrušena. Stejný názor ohledně superhrubé mzdy zastává i ČSSD. 

V návrzích se také objevuje zavedení rovné daně z příjmu fyzických osob, a to ve výší 19 %. Stejná výše daně z příjmu by se měla týkat také firem. Pokud bychom začali zvyšovat korporátní daně, tak je to nejlepší cesta, jak hospodářský růst zabít. Firmy by měly mít stabilní daňové prostředí, uvedl pro Českou tiskovou kancelář ekonomický expert strany Jan Skopeček.

ČSSD však ústy svého předsedy Bohuslava Sobotky považuje návrhy ODS za bohapustou legraci. Po každé, když je ODS v opozici, slibuje verbálně snižování daní. Ve vládě pak dělá pravý opak. Stačí připomenout ztrojnásobení DPH na potraviny a léky nebo třeba zrušení slevy na dani pro pracující důchodce, které zařídila vláda vedená ODS, připomněl premiér Sobotka. 

Čtěte také: Pokud neprojde #EET a spol., nezbude než navyšovat daně, pohrozil Babiš

Zrušíme některé typy daní

Zbytečně složité papírování. Tento nešvar je podle ODS spojen s daněmi typu daň z nemovitosti, daň nabytí nemovitosti a silniční daň. Strana by je ráda zcela zrušila: Tyto daně pro stát generují zisk v řádech jednotek miliard korun, ale je za tím hodně administrativy, za kterou platí stát i plátci těchto daní, uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Zavede-li se #EET, zrušíme ji

ODS odmítá také elektronickou evidenci tržeb, kterou chystá ministr financí Andrej Babiš (Hnutí ANO). Pokud se EET podaří zavést a strana se dostane k moci, hodlá ji zrušit. Podle občanských demokratů je to další z povinností pro podnikatele a živnostníky, která jim bude život ztrpčovat. Projekt v podobě elektronické evidence tržeb, který má zamezit daňovým únikům, má naopak jednotnou podporu u koalice. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).