Hlavní navigace

Podnikání zůstává doménou mužů, ženy vlastní jen 14 % firem

12. 4. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Zatímco muži ovládají skoro dvě třetiny firem, ženy vlastní pouze sedminu. Rozdíly jsou také v oborech, kde ženy a muži působí.

Vyplývá to z generové analýzy vlastníků tuzemských firem, kterou dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Ženy vlastní jen 14 % firem

před pěti lety statistiky ukazovaly, že ženy vlastní v ČR jen okolo sedminy firem. Jak dokládají aktuální data, nic se v tomto ohledu nezměnilo. V ČR je registrováno 458 568 společností s ručením omezeným a akciových společností. U 57 procent z nich je majoritním vlastníkem muž, ve 29 procentech právnická osoba anebo subjekt nadpolovičního vlastníka nemá, a jen u 14 procent českých firem je majoritním vlastníkem žena. Vliv žen na tuzemské podnikatelské základně je stále velmi nízký. Ženy velmi často začínají podnikat z nutnosti, a tak není překvapením, že se jako majoritní majitelky prosazují výrazněji v menších firmách, uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Největší zastoupení něžného pohlaví mezi vlastníky je u subjektů s ročními tržbami do třech milionů korun. Čím vyšší tržby společnost vykazuje, tím nižší je zastoupení „ženských“ firem v rámci podnikatelské základny, dodala Petra Štěpánová s tím, že u firem s tržbami přesahujícími jednu miliardu korun je jejich podíl pod hranicí jednoho procenta.

Obdobný trend, ačkoliv posunutý do vyšších hodnot, lze sledovat v případě subjektů, kde je majoritním vlastníkem muž. Zastoupení „mužských“ firem na podnikatelské základně roste až do tržeb 10 milionů korun a následně, s jejich dalším zvyšováním tržeb, jejich podíl klesá ve prospěch společností, jejichž majoritním vlastníkem je zpravidla jiná právnická osoba. Přes 80 procent českých firem s tržbami na miliardu korun ovládá jiná právnická osoba, doplnila Štěpánová

Mezi nejčastější obory podnikání patří jak u mužů, tak žen velkoobchod a podnikaní v oblasti nemovitostí a služeb. Ženy nicméně častěji podnikají v oblasti účetnictví, auditu, daňového poradenství a specializované ambulantní péče, zatímco muži se více soustředí na silniční nákladní dopravu nebo demolice a přípravu staveniště.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).