Hlavní navigace

Aktualizováno: ČNB dnes jedná o úrokových sazbách

7. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Bankovní rada ČNB dnes jedná o tom, zda sníží úrokové sazby. Dle analytiků se jedná o jedno z nejzásadnějších rozhodnutí za posledních několik let. Ač se ještě před měsícem ekonomové domnívali, že ČNB sazby nesníží, nyní předpokládají opak. Většina z nich si myslí, že banka sníží základní úrokovou míru, která v současnosti činí 3,75 %.

Rozhodnutí rady ČNB očekávají především exportéři, které silná koruna poškozuje nejvíce. Pokud by totiž došlo ke snížení sazeb, mělo by nastat oslabení koruny. Pokud by banka úrokovou míru nesnížila, značně by také oslabila důvěryhodnost svého guvernéra, který před měsícem prohlásil, že se sazby sníží.

Velkou neznámou ovšem zůstává, co se stane s kurzem koruny, pokud se úrokové míry nezmění. Rozhodnutí banky se očekává každou hodinou.

Aktualizováno:

Česká národní banka oznámila, že se bankovní rada rozhodla snížit úrokové sazby. 2T repo sazbu na 3,50 %, diskontní sazbu na 2,50 % a lombardní sazbu na 4,50 %. Nově úrokové sazby jsou platné od zítřka 8.8.2008.

Ač bylo rozhodnutí naznačeno centrální bankou při slovní intervenci, většina analytické veřejnosti očekávala spíše ponechání sazeb. Proto toto rozhodnutí můžeme považovat za neočekávané, komentuje snížení sazeb Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT. Devizový trh bezprostředně na rozhodnutí reagoval oslabením koruny vůči euru o 0,5 % d/d z ranních 23,95 na 24,08. Nicméně již za několik minut se koruna opět vrací na úroveň 24,00 Kč/euro, dodává Sklenář.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).