Hlavní navigace

Co dělat, když zjistíte, že jste do obratu nezapočítali všechny faktury

16. 12. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Podnikatel nemohl nalézt faktury a tak je nezapočítal do celkového obratu. Následně je ale našel. Co má dělat, radíme v daňové poradně.

Dotaz z poradny

Jsem živnostník a odepisuji si 60% paušál. Nejsem plátce DPH a v minulém roce jsem nemohl dohledat faktury č .23–28, tudíž jsem je nezapočítal do celkového obratu. Po třídění papírů jsem faktury nalezl zapadené. Nedal jsem je ale do daňového přiznání s tím, že se ozvu až, mě někdo bude kontaktovat z FÚ. Již to je 7 měsíců a nic. Neměl bych se nějak připomenout? Jak moje faktury fungují pro moje klienty? Co si z nich odepisují, když nejsem plátce DPH?

Odpověď

Dovolím si upřesnit, že použití výdajového paušálu pro účely stanovení základu daně z příjmů nemá vliv na registraci k DPH. Plátce DPH může uplatňovat skutečné či paušální výdaje.

Jestli dotaz dobře chápu, ztratil jste faktury vydané, tedy faktury, které vystavujete Vy pro své klienty. V tom případě:

a) pro účely daně z příjmů jste přiznal nižší příjmy, a tedy zaplatil nižší daň z příjmů, a zřejmě i nižší pojistné na sociální a zdravotní pojištění (bez přesných čísel to ovšem nelze tvrdit jednoznačně),

b) z hlediska DPH je podstatná otázka, zda jste za jakýchkoliv 12 měsíců po sobě jdoucích překročil obrat 1 mil. Kč, obrat se nepočítá jen za kalendářní rok, ale průběžně za každých 12 měsíců, po překročení obratu (do něhož se zřejmě započítávají i ty ztracené faktury) byste se musel registrovat jako plátce.

Přesný výčet položek započítávaných od obratu je uveden v § 4a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.

Vaše faktury jsou pro Vaše odběratele dokladem o daňových výdajích/nákladech pro účely stanovení základu daně z příjmů. Pokud Vaši odběratelé nepoužívají paušální výdaje, musí při případné kontrole z FÚ doložit výdaje skutečné. A to učiní mj. právě předložením Vašich faktur.

Ohledně komunikace s FÚ: je málo pravděpodobné, že Vás bude finanční úřad sám kontaktovat. Na druhou stranu je fakt, že nepřiznané příjmy jste dle zákona povinen dodatečně přiznat. To vyplývá z daňového řádu (viz § 141 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb.) Finanční úřad má 3 roky na to, aby Vám zdaňovací období zkontrolovat a případný nedoplatek na dani z příjmů doměřil. Např. daň z příjmů za rok 2015 Vám finanční úřad může doměřit do 3 let od posledního dne lhůty pro podání DP za rok 2015, tedy do 3 let od 1. dubna 2016.

Ohledně DPH – pokud Vaše příjmy (obrat) překročily 1 mil. Kč za jakýchkoliv 12 měsíců po sobě jdoucích, doporučuji poradit se s daňovým poradcem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).