Hlavní navigace

ČSA jsou na prodej, zájemci se už mohou hlásit

5. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo financí dnes v návaznosti na usnesení vlády vyhlásilo výběrové řízení na nového majitele Českých aerolinií (ČSA). Zájemci o aerolinky mají šanci podat přihlášku do 23. března. Nový majitel by měl být oznámen nejpozději 30. září tohoto roku.

Veřejné výběrové řízení se koná jako dvoukolové. První kolo bude kvalifikační, uchazeč nesmí být například v úpadku, či nesmí nic dlužit českému státu. Ve druhém kole by se měla pouze posuzovat výše nabídnuté a garantované kupní ceny. O postupujících do druhého kola rozhodne vláda, která vezme mimo jiné v potaz i to, zda zájemce nepochází ze státu, který může pro ČR, či jiné evropské státy představovat bezpečnostní riziko.

Součástí transakční dokumentace uzavírané s nabyvatelem majetkové účasti státu ve společnosti ČSA budou i závazky nabyvatele ve vztahu k zachování letiště Praha – Ruzyně jako domovského letiště, k provozování letecké dopravy jako hlavního předmětu podnikání společnosti, k zachování celkové úrovně bezpečnosti letového provozu společnosti a k zachování statutu společnosti jako národního, resp. evropského dopravce, doplnil Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva financí.

ČSA potvrdilo zájem několik firem ze západní Evropy, z dálného východu, či z Ruska. Výnos z prodeji by mohl dosáhnout až 5 miliard korun. Po prodeji aerolinek by měla následovat také privatizace ruzyňského letiště. O jejích podmínkách se rozhodne zřejmě na konci letošního léta.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).