Hlavní navigace

ČSA přišly o šéfa dozorčí rady, rezignoval kvůli odborářům

11. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Předseda dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník rezignoval. Své dnešní rozhodnutí zdůvodnil tím, že ČSA potřebují restrukturalizaci, které brání odboráři a někteří členové vlády. Potřebovaly-li ČSA restrukturalizaci a snížení nákladů v předchozích letech, dnes ji potřebují s mnohonásobně větší naléhavostí jak co do času, tak co do hloubky, píše ve svém rezignaci Ivan Kočárník.

Podle něj ČSA procházejí v současné situaci složitým obdobím. To je způsobeno jednak chybami předchozího vedení, když nakoupilo nadměrný počet letadel, pro které nebylo efektivní využití, a v podpisu odbory vynucené kolektivní smlouvy na roky 2005–2007, která obsahovala pro společnost „smrtící” nárůsty mezd a nákladů. Druhým faktorem je současná hospodářská krize drtivě se projevující i na celosvětovém trhu letecké přepravy, doplnil Kočárník.

Představenstvo ČSA bylo rozhodnutím Kočárníka překvapeno, především jeho důvody. Pokud se tyto alarmující důvody potvrdí, jsme přesvědčeni, že to bude ze strany politické reprezentace znamenat ohrožení vlastníkem schváleného restrukturali­začního plánu s negativními důsledky pro budoucnost Českých aerolinií, tlumočila stanovisko vedení Hana Hejsková, mluvčí Český aerolinií. Ta dále uvedla, že dva týdny před ukončením privatizačního procesu by šlo navíc o velmi nestandardní postup. V takovém případě hodlají členové představenstva rezignovat na své funkce a vyzvat vlastníka, aby si našel nové vedení, uzavřela Hejsková.

Jak upozorňuje ČTK, v dozorčí radě bude následovat další personální zemětřesení, které agentuře potvrdil i mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj se v pondělí na valné hromadě rady rozhodne o jejím novém personálním složení. Další podrobnosti k tomu neuvedl.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).