Hlavní navigace

ČSA přišly o šéfa dozorčí rady, rezignoval kvůli odborářům

Sdílet

Předseda dozorčí rady ČSA Ivan Kočárník rezignoval. Své dnešní rozhodnutí zdůvodnil tím, že ČSA potřebují restrukturalizaci, které brání odboráři a někteří členové vlády. Potřebovaly-li ČSA restrukturalizaci a snížení nákladů v předchozích letech, dnes ji potřebují s mnohonásobně větší naléhavostí jak co do času, tak co do hloubky, píše ve svém rezignaci Ivan Kočárník.

Podle něj ČSA procházejí v současné situaci složitým obdobím. To je způsobeno jednak chybami předchozího vedení, když nakoupilo nadměrný počet letadel, pro které nebylo efektivní využití, a v podpisu odbory vynucené kolektivní smlouvy na roky 2005–2007, která obsahovala pro společnost „smrtící” nárůsty mezd a nákladů. Druhým faktorem je současná hospodářská krize drtivě se projevující i na celosvětovém trhu letecké přepravy, doplnil Kočárník.

daně_I.fáze

Představenstvo ČSA bylo rozhodnutím Kočárníka překvapeno, především jeho důvody. Pokud se tyto alarmující důvody potvrdí, jsme přesvědčeni, že to bude ze strany politické reprezentace znamenat ohrožení vlastníkem schváleného restrukturali­začního plánu s negativními důsledky pro budoucnost Českých aerolinií, tlumočila stanovisko vedení Hana Hejsková, mluvčí Český aerolinií. Ta dále uvedla, že dva týdny před ukončením privatizačního procesu by šlo navíc o velmi nestandardní postup. V takovém případě hodlají členové představenstva rezignovat na své funkce a vyzvat vlastníka, aby si našel nové vedení, uzavřela Hejsková.

Jak upozorňuje ČTK, v dozorčí radě bude následovat další personální zemětřesení, které agentuře potvrdil i mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj se v pondělí na valné hromadě rady rozhodne o jejím novém personálním složení. Další podrobnosti k tomu neuvedl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).