Hlavní navigace

ČSÚ: Důvěra podnikatelů i spotřebitelů se v lednu zvýšila

28. 1. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důvěra podnikatelů a spotřebitelů se v lednu oproti prosinci zvýšila o 1,6 procenta. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně zvýšil o 0,7 procenta, spotřebitelská důvěra vzrostla o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Ovšem ve srovnání s lednem 2007 je souhrnná důvěra o 3,4 bodu nižší, důvěra podnikatelů je nižší o 1,4 bodu a důvěra spotřebitelů o 11,8 bodu.

V průmyslu se v lednu mírně zvýšilo hodnocení celkové ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky bylo v lednu méně příznivé, hodnocení zahraniční poptávky se zvýšilo. Využití výrobních kapacit v průmyslu se oproti rekordní hodnotě z minulého čtvrtletí mírně snížilo a dosáhlo 88,8 procent.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v lednu meziměsíčně mírně snížilo. Hodnocení současné celkové poptávky se však zvýšilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají pokračování příznivého vývoje stavební činnosti a zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 9 měsíců.

V odvětví obchodu pokračovalo v lednu vysoké hodnocení současné ekonomické situace, i když ve srovnání s prosincem se snížilo. Rovněž zásoby se podle mínění respondentů v lednu snížily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou příznivá.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v lednu snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se meziměsíčně zvýšilo stejně jako její očekávání pro příští tři měsíce. Také očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců příznivější než v prosinci.

Z šetření ČSÚ mezi spotřebiteli v lednu vyplynulo, že ve srovnání s prosincem očekávají pro příštích dvanáct měsíců mírné zlepšení celkové ekonomické situace i své finanční situace. V lednu se zlepšilo také očekávání nezaměstnanosti a vrátilo se k dlouhodobě příznivým hodnotám.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).