Hlavní navigace

ČSÚ: Obchodní bilance skončila v květnu přebytkem 11,7 miliardy Kč

7. 7. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle předběžných údajů klesl v květnu meziročně v běžných cenách vývoz o 21,2 % a dovoz o 23,2 %. Obchodní bilance skončila přebytkem 11,7 mld. Kč, který byl v porovnání s květnem předchozího roku o 2,0 mld. Kč vyšší. Poklesem deficitu o 7,3 mld. Kč se zlepšila zejména bilance obchodu s minerálními palivy, informuje Český statistický úřad. Podle předběžných údajů se meziměsíčně po sezónním očištění snížil vývoz o 2,9 % a dovoz o 1,0 %. Trend vývoje ukazuje na pokles vývozu o 1,3 % a dovozu o 1,1 %, informuje dále.

skoleni_27_5

Květnový přebytek obchodní bilance komentuje ředitel Odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek: Z květnových výsledků zahraničního obchodu je patrné, že český průmysl nadále čeká na nastartování zahraniční poptávky. Výsledná obchodní bilance je pak pozitivně ovlivněna příznivou směnnou relací, ke které významně přispěly zejména dovozní ceny minerálních paliv. Květnová čísla zahraničního obchodu jsou podle náměstka ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milana Hovorky v logice toho, co se dělo v předcházejících měsících a jak se vyvíjela světová ekonomika. O výrazném oživení zahraničních trhů nemůže být zatím řeč. Zlepšení lze očekávat zřejmě až ve druhém pololetí tohoto roku, a to alespoň pokud jde o zmírnění dynamiky poklesu vývozu, dodává.

Průměrný odhad trhu činil 11,5 mld. Kč, my jsme byli mírně pesimističtější s odhadovaným přebytkem 9,0 mld. Kč. Skutečnost ve srovnání s naším odhadem vykázala nepatrně menší propad exportu (meziročně 21,2 %) a naopak mírně vyšší propad importu (meziročně 23,2 %). O významěnjším překvapení se nedá mluvit, komentuje květnové výsledky Michal Brožka z oddělení Ekonomického výzkumu Raiffeisenbank. Příběh české obchodní bilance se s údaji za květen nemění – exporty jsou slabé ale importy ještě slabší. Vysoká korelace exportů s importy tak udržuje příznivý vnější balanc, ale výkonnost ekonomiky jde dolů. Je možné, že se exporty již nacházejí v počátku období stabilizace, ale „tvrdá data” za druhé čtvrtletí takovou informaci neposkytují. Po sezónním očištění export meziměsíčně v květnu klesl o téměř tři procenta a trend směřuje dolů, doplňuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).