Hlavní navigace

Daň z nabytí nemovitých věcí hradí ode dneška výhradně kupující

Daniel Morávek

Ode dneška platí daň z nabytí nemovitých věcí výhradně kupující. Zároveň končí institut ručení za nezaplacenou daň.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Až do včerejška platilo, že poplatníkem daně byl primárně prodávající. Zároveň ovšem kupující ručil za to, že prodávající daň odvede. V kupní nebo směnné smlouvě se ale šlo dohodnout, že poplatníkem daně bude kupující. Co se týče sazby daně, ta zůstává na 4 %.

Jaký je rozhodný den

Kromě toho, že daň z nabytí nemovitých věcí nově platí kupující, není už ani možná smluvní dohoda mezi účastníky transakce o přenosu daňové povinnosti na prodávajícího (převodce). Rozhodným dnem vzniku daňové povinnosti je vždy den nabytí vlastnického práva k nemovité věci. V nejčastějších případech (kupní, směnné smlouvy) je u nemovitých věcí zapisovaných do katastru nemovitostí tímto rozhodným dnem den právních účinků vkladu do katastru, upřesnila Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Tip-onlineucto

Jestliže ke vzniku daňové povinnosti došlo ještě před dnešním dnem, platí původní znění zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí, tedy že poplatníkem daně je primárně prodávající. U nabytí vlastnického práva k nemovitým věcem nezapisovaným do katastru nemovitostí je rozhodným dnem vzniku daňové povinnosti den nabytí účinnosti smlouvy. Nabývá-li se vlastnické právo k nemovité věci rozhodnutím orgánu veřejné moci, nabývá se dnem, který je v tomto rozhodnutí určen. Není-li v rozhodnutí takový den určen, nabývá se dnem právní moci rozhodnutí příslušného orgánu (například zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví soudem), doplnila Petlachová.

Mění se i podmínky osvobození

Ode dneška ale dochází ale i k dalším změnám u daně z nabytí nemovitých věcí. U nově postavených staveb a jednotek se osvobození od daně z nabytí vztahuje (za podmínek stanovených v zákonném opatření) pouze na první úplatné nabytí stavby rodinného domu či jednotky v bytovém domě, které jsou dokončené (podle stavebního zákona) nebo užívané (jedná se o faktické užívání). Abyste navíc osvobození mohli uplatnit, musí k převodu dojít v době do 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání rodinného domu či jednotky v bytovém domě (i změněné stavební úpravou), a to od toho dne, který nastane dříve. Osvobození se po novele nevztahuje na případy nabytí rozestavěné stavby nebo rozestavěné jednotky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).