Hlavní navigace

Daně za rok 2008 budou pro podnikatele díky reformě složitější

1. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Reforma připravila pro podnikatele pasti. Podle expertů, které oslovily Hospodářské noviny, budou nepříjemným překvapením složitější daně a stropy na odvody pojistného. „Daňové přiznání za rok 2008 dá určitě víc práce než za rok 2007,“ uvedl pro deník Jan Fischer z poradenské firmy Pricewaterhou­seCoopers. Výrazně složitější než dnes bude dát dohromady základ, z něhož se daně počítají. Ještě komplikovanější jsou stropy na pojistné.

Od ledna budou od odvodů osvobozeny příjmy nad čtyřnásobek průměrného platu (asi 84 tisíc korun měsíčně). Úlevy, a tedy vyššího čistého příjmu se ale lidé nedočkají hned v lednu. Stropy se totiž nepočítají měsíčně, ale ročně. Každý tak nejdřív musí dát státu, co mu za rok patří, teprve poté bude jeho příjem od pojistného osvobozen.

Úleva tak přichází až ve chvíli, kdy má stát na účtu od zaměstnance 126 tisíc a od firmy 353 tisíc korun pojistného. Ten, kdo vydělává sto tisíc měsíčně, se jí dočká až v listopadu, člověk s příjmem 200 tisíc korun bude mít předplaceno v červnu. Čekání na úlevu zároveň lidem zvyšuje daně. Ty se totiž počítají ze superhrubé mzdy, tedy i pojistného, které platí firma.

Zdroj: HN

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).