Hlavní navigace

Daňových nedoplatků loni ubylo

28. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Berní úředníci loni přišli na daňové nedoplatky ve výši 5,83 miliardy korun, což je o devět procent méně než o rok dříve. Fyzické osoby loni podle zjištění úřadů nejčastěji zatajovaly příjmy u činností, kde se vybírají peníze v hotovosti, například v maloobchodu, hostinské činnosti a ve službách.

Zpráva ministerstva financí také upozornila na daňové úniky u podnikajících osob, které vůbec nepodávají daňová přiznání. Někteří podnikatelé si naproti tomu stěžují na problémy s finančními úřady, a proto přesunují sídla svých firem do větších měst, kde je pravděpodobnost finanční kontroly menší. Hlavními důvody, jež je k tomu vedou, bývají především opakované kontroly finančních úřadů, které je zdržují v práci a z pochopitelných důvodů obtěžují, uvedl Adam Zvada, ředitel společnosti Office House, která v Česku a na Slovensku provozuje centra specializující se na poskytování firemních sídel.

Úřady loni nejčastěji prověřovaly daně z příjmů fyzických osob, celkem u více než 35.000 lidí. Daň z přidané hodnoty kontrolovaly ve 20.000 případech a daň z příjmů právnických osob u více než 12.000 firem. Právě u této daně úřady vyměřily nejvyšší doplatky, celkem přes 2,62 miliardy ko­run.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).